Wyświetl # 
  Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Niezwykły prezent od Beaty Szałwińskiej z okazji 150-lecia urodzin Sergiusza Rachmaninowa

Niezwykły prezent od Beaty Szałwińskiej z okazji 150-lecia urodzin Sergiusza Rachmaninowa

Po zeszłorocznym, wielkim sukcesie płyty Rachmaninov Romances, pianistka Beata Szałwińska, powraca ze specjalnym projektem z okazji 150 rocznicy urodzin wielkiego muzyka. W hołdzie dla swojego ulubionego kompozytora, artystka nagrała przepiękną wersję Wokalizy op. 34 nr 14, jeden z najbardziej znanych utworów Sergiusza Rachmaninowa, której transkrypcję na fortepian solo stworzył maestro Frédéric Meinders.

16 Cze 2023 S.Z.
Wizyta w Tichauer Art Gallery w Tychach – niezwykła lekcja, którą młodzież zapamiętuje na długo

Wizyta w Tichauer Art Gallery w Tychach – niezwykła lekcja, którą młodzież zapamiętuje na długo

Sztuka odgrywa ważną rolę w harmonijnym rozwoju osobowości i kształtowaniu kultury estetycznej. Pobudza człowieka do wrażliwości na piękno otaczającego nas świata. Stanowi również formę tak bardzo potrzebnego młodzieży odpoczynku od wszechobecnej technologii, mediów społecznościowych i odskoczni od konserwatywnego systemu nauczania w szkole. Nic więc dziwnego, że galerie sztuki i muzea przeżywają obecnie najazd polskich uczniów, ciekawych twórczości naszych, rodzimych artystów.

05 Lut 2023 S.Z.
Konkurs "Polacy w dawnej pracy" zakończony

Konkurs "Polacy w dawnej pracy" zakończony

Portal Aplikuj.pl wspierający rynek pracy w całej Polsce zorganizował akcję skierowaną do seniorów w postaci konkursu fotograficznego "Polacy w dawnej pracy". Konkurs dobiegł końca i ogłoszono jego wyniki.

21 Gru 2021 S.Z.
Arteterapia w Polsce coraz bardziej popularna

Arteterapia w Polsce coraz bardziej popularna

Rośnie zapotrzebowanie na arteterapię oraz edukację w obszarze terapii sztuką na warszawskiej Akademii Arteterapii SensArte.

13 Lis 2021 S.Z.
Alicja Węgorzewska odkrywa muzyczne talenty

Alicja Węgorzewska odkrywa muzyczne talenty

Alicja Węgorzewska: W programie „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” bierze udział czwórka fenomenalnie utalentowanych młodych Polaków, to rozrywka i zmagania na najwyższym poziomie, które ogląda się z zapartym tchem.

05 Gru 2020 S.Z.
Polacy deklarują, że cenią zabytki...

Polacy deklarują, że cenią zabytki.

Jednak ponad 60 proc. nie wie, jak reagować, kiedy widzi przestępstwo przeciwko nim...

30 Lis 2020 S.Z.
„Brazylijski Gaudi” - geniusz architektury ze slumsów Sao Paulo

„Brazylijski Gaudi” - geniusz architektury ze slumsów Sao Paulo

Nigdy nie słyszał o barcelońskim architekcie Antonio Gaudim (1852-1926) aż do dnia, który odmienił jego życie i został zaproszony do Barcelony. Estevao Silva da Conceicao mieszka z żoną i dwójką dzieci w slumsie (faweli) Paraisopolis na południu ponad dwudziestomilionowego Sao Paulo.

25 Paź 2020 S.Z.
Gwiazdy zaufały internetowym zrzutkom

Gwiazdy zaufały internetowym zrzutkom

Obok amerykańskich czy światowych gwiazd muzyki, sportu czy filmu, także polscy artyści i VIP-y już nie tylko wspierają zbiórki organizowane w sieci, ale także sami je organizują. Maciej Stuhr czy Piotr Rubik to przykłady gwiazd, które wykorzystują nie tylko tradycyjny crowdfunding, ale także jego nowe formy takie jak reward-crowdfunding, czyli przedsprzedaż. Na jakie cele i jakie kwoty zbierają znane osoby w ramach e-zbiórek?

17 Cze 2020 S.Z.
Opera może być zabawą

Opera może być zabawą

Czy każdy może zakochać się w operze? Oczywiście! Są tego pewne dziewczyny z Les Femmes – Natalia, Joanna i Emilia, które od dziewięciu lat występują na scenie z operowym repertuarem. Grają przedstawienia dla dzieci i dorosłych, a ich występy nie tylko chwytają za serce, ale też rozbawiają publiczność, stanowiąc cudowną rozrywkę na najwyższym światowym poziomie.

13 Cze 2020 S.Z.
SOUND'N'GRACE promują nowy sigiel.

SOUND'N'GRACE promują nowy singiel.

Nad piosenką pracowali najlepsi w branży. Polski chór Sound’n’Grace prezentuje najnowszy singiel, za którym stoją największe nazwiska branży muzycznej; od Bruno Marsa po Jeeve’a Ducornet.

29 Maj 2020 S.Z.
Beata jest mym słońcem, powietrzem i wodą...

Beata jest mym słońcem, powietrzem i wodą...

Kim może być jeden artysta dla drugiego? Jak ważną rolę odgrywa wzajemna inspiracja i to wszystko, co dzieje się między dwojgiem ludzi na scenie i jak wiele cudownych rzeczy można z tego wydobyć – o tym rozmawiamy z Aleksandrem Anisimovem, gwiazdą światowych scen operowych, który od kilku lat współpracuje z pianistką Beatą Szałwińską.

08 Kwi 2020 S.Z.
Inwestycje w sztukę w dobie kryzysu

Inwestycje w sztukę w dobie kryzysu

Pandemia koronawirusa doprowadziła do największego załamania gospodarczego od 2008 roku. Okazuje się jednak, że istnieją rynki, które nie tylko są odporne na obecną sytuację, ale notują zyski. Wśród nich jest rynek sztuki. Galerie działają sprawnie, a aukcje odbywają się zdalnie i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Ten sektor w dobie kryzysu wydaje się rozkwitać.

07 Kwi 2020 S.Z.
Mamy szansę, by zbudować nowy, lepszy świat

Mamy szansę, by zbudować nowy, lepszy świat

Świat się zatrzymał. Co to oznacza, czego nas uczy, jakie możemy z tej sytuacji wyciągnąć wnioski i jak dodać sobie i innym otuchy, by przetrwać czasy pandemii? O tym rozmawiamy z pianistką Beatą Szałwińską, która musiała kilkanaście dni temu odwołać zaplanowany koncert w Warszawie i nie mogła wrócić do swojego domu w Luksemburgu ze względu na odwołany lot....

30 Mar 2020 S.Z.
Moda na „Kossaki” nie wróci, czyli dlaczego warto inwestować w sztukę współczesną

Moda na „Kossaki” nie wróci, czyli dlaczego warto inwestować w sztukę współczesną

W co inwestować? To pytanie, które warto sobie zadać, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy stanu konta. Zabezpieczenie na przyszłość, środki na czarną godzinę lub godziwą emeryturę powinien posiadać każdy. Tymczasem coraz trudniej jest wybrać inwestycje, które będą naprawdę korzystne. Lokaty bankowe nie dają pewności zysku, podobnie jest z inwestowaniem na giełdzie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na tak zwane inwestycje alternatywne.

19 Wrz 2019 S.Z.
Iluzja - na czym polega jej światowy fenomen?

Iluzja - na czym polega jej światowy fenomen?

Każdy z nas widział choć raz sztuczkę magiczną, zaś przedstawienia najlepszych iluzjonistów na świecie przybierają od lat format ogromnych widowisk, transmitowanych w telewizji. Magia zachwyca nas od dziecka i niezmiennie zaskakuje, nawet w dorosłym wieku. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, by wciąż tworzyć rzeczy nieodgadnione, nowe i takie, które porwą publiczność?
O fenomenie iluzji opowiada najpopularniejsza para magików w Polsce – Ewelina i Marcin Muszyńscy.

11 Sty 2019 S.Z.
Kultura przez internet

Kultura przez internet

Jak bezpiecznie kupować książki, bilety i muzykę on-line

Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2018” 54% Polaków kupiło w ubiegłym roku książki, płyty i filmy za pośrednictwem sklepów internetowych. Tym samym stały się one jednymi z najczęściej kupowanych produktów on-line. Za pośrednictwem internetu możemy również nabyć bilety do teatru, kina czy muzem. Jak mądrze zrobić tego typu zakupy i na co uważać?

31 Sie 2018 S.Z.
Piękne, inteligentne, pracowite? Jakie są współczesne kobiety?

Piękne, inteligentne, pracowite? Jakie są współczesne kobiety?

Kobieta to synonim siły? Taki obraz wyłania się z wypowiedzi uczestników sondy ulicznej „Kobiece sprawy”, w której sprawdzono opinię społeczeństwa na temat najważniejszych dla współczesnych kobiet kwestii. Inspiracją do jej przeprowadzenia było zakończenie prac nad siódmą edycją Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter „Kobiece sprawy”, której dyrektorem artystycznym jest uznany polski artysta – Andrzej Pągowski.

12 Sty 2018 S.Z.
Kobieta w sztuce. Dlaczego sztuka zajmuje się sprawami kobiet?

Kobieta w sztuce. Dlaczego sztuka zajmuje się sprawami kobiet?

Bycie kobietą w dzisiejszych czasach to duże wyzwanie. Poddane sprzecznym oczekiwaniom współczesne kobiety próbują pogodzić wiele różnych ról społecznych i w każdej z nich dać z siebie sto procent. Budzi to niejednokrotnie trudność w sprostaniu tym oczekiwaniom. Dlatego coraz więcej kobiet bierze sprawy we własne ręce i chce wypracować nowy model kobiecości dostosowany nie tylko do realiów współczesnego świata, lecz także do własnych potrzeb i preferencji. To właśnie im i ich sprawom Gedeon Richter poświęca najnowszą edycję kalendarza artystycznego zatytułowanego „Kobiece sprawy”. Za koncepcję kreatywną projektu odpowiada jak co roku uznany polski artysta – Andrzej Pągowski.

12 Gru 2017 S.Z.
Zakończono nagrania do "Biblia Audio" - największego słuchowiska w Europie

Zakończono nagrania do „Biblii Audio” – największego słuchowiska w Europie.

Jeszcze w tym roku wysłuchamy całości 113 godzin słuchowiska, nagranie z udziałem 10 000 osób, 480 aktorów, tła dźwiękowe rejestrowane w Izraelu, ponad 3 miliony pobrań i odsłuchań Nowego Testamentu, ponad 2 lata pracy – zakończono nagrania do największego słuchowiska w Europie. „Biblia Audio – superprodukcja” to realizacja, w której biorą udział największe polskie gwiazdy, aktorzy amatorzy, muzycy, duchowni. Proces produkcyjny zakończy się na początku grudnia.

01 Gru 2017 S.Z.
Co warto zaobaczyć, będąc w Trójmieście?

Co warto zobaczyć, będąc w Trójmieście?

Wybierając się na urlop bądź weekend do Trójmiasta warto mieć jakiś plan. Dzięki temu bowiem można będzie więcej zobaczyć. Nie da się bowiem ukryć, że Gdańsk, Gdynia i Sopot mają mnóstwo do zaoferowania i dobrze trzeba wszystko zaplanować, żeby niczego nie przeoczyć. Przebywając w Gdyni warto wybrać się do portu. Wtedy można będzie poczuć w pełni morski klimat. A co dalej?

02 Paź 2017 W.P.