Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Przewlekła choroba nerek to poważne schorzenie cywilizacyjne

Przewlekła choroba nerek to poważne schorzenie cywilizacyjne

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4 mln osób. Pandemia SARS-CoV-2 w znaczący sposób pogorszyła rokowania tej grupy pacjentów. Najwyższy czas położyć nacisk na poprawę prewencji pierwotnej i wtórnej oraz wczesnej diagnostyki i optymalnej terapii przewlekłej choroby nerek - mówi prof. Andrzej Oko, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

10 Mar 2021 S.Z.
5 pytań o wady wrodzone serca – to warto wiedzieć!

5 pytań o wady wrodzone serca – to warto wiedzieć!

W dziecięcej kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej przechodzimy od ratowania życia do poprawy jego jakości. Przesuwamy granice możliwości medycznych. W coraz liczniejszych przypadkach jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom z wrodzonymi wadami serca naprawdę skuteczne terapie, które pozwalają im później żyć praktycznie normalnie – w ramach Tygodnia Wiedzy o Wadach Wrodzonych Serca mówi prof. Tomasz Moszura, kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przewodniczący Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

15 Lut 2021 S.Z.
Inteligentna elektroterapia zmienia życie pacjentów - rozmowa z prof. Przemysławem Mitkowskim

Prof. Przemysław Mitkowski: Inteligentna elektroterapia zmienia życie pacjentów

Od ratowania życia do znaczącej poprawy jego jakości. Nowoczesne technologie stosowane w elektroterapii kardiologicznej chronią pacjentów przed nagłym zgonem sercowym i hospitalizacjami. Umożliwiają aktywne życie rodzinne i zawodowe. Przykładowo bezelektrodowe stymulatory wielkości kostki cukru to piękne, wręcz kosmicznie skuteczne i wytrzymałe technologie – uważa prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii UM w Poznaniu, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

07 Lut 2021 Marta Sułkowska
Męski problem z (nie) męskim brzuchem

Męski problem z (nie) męskim brzuchem

Czyli co zrobić, kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - Rozmowa z dr n. med. Tomaszem Jaworskim ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

07 Gru 2020 S.Z.
Niewydolność serca leczmy uważniej

Niewydolność serca leczmy uważniej

Terapia niewydolności serca będzie tym skuteczniejsza, im lepsze będą warunki kompleksowej opieki nad pacjentami i komunikacja na linii kardiolog-pacjent-lekarz rodzinny. Nowoczesne terapie pomogą, o ile będą szeroko dostępne i stosowane możliwie najszerzej wśród pacjentów – mówi prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii, Przewodniczący Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

16 Lis 2020 S.Z.
Mamy skuteczne narzędzia, by leczyć choroby społeczne

Mamy skuteczne narzędzia, by leczyć choroby społeczne

Nawet 75-78 tysięcy nowych przypadków zawałów serca stwierdza się w Polsce każdego roku. Na niewydolność serca cierpi łącznie około 1,2-1,3 miliona Polaków. Schorzenia sercowo naczyniowe jeszcze przed erą COVID-19 były określane mianem epidemii. Na szczepionkę na koronawirusa wciąż jeszcze czekamy, ale w przypadku schorzeń sercowo-naczyniowych już dziś dysponujemy skutecznymi narzędziami do walki – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

07 Paź 2020 Marta Sułkowska
Mądra i precyzyjna diagnostyka onkologiczna u dzieci to lepsze zdrowie dorosłych

Mądra i precyzyjna diagnostyka onkologiczna u dzieci to lepsze zdrowie dorosłych

W onkologii - zwłaszcza dziecięcej - im dokładniejsza i wcześniej postawiona diagnoza, tym szybciej włączone najwłaściwsze leczenie, lepsze efekty terapii i jakość życia pacjenta. – Bywa, że w badaniu PET widzimy już ogniska choroby, kiedy pacjent nie czuje jeszcze żadnych objawów, a w rutynowo wykonywanych badaniach nie są widoczne żadne nieprawidłowości – o specyfice nowotworów dziecięcych i dostępnych metodach diagnostycznych mówi prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

23 Lip 2019 S.Z.
Elektrofizjolog – specjalista od impulsów serca

Elektrofizjolog – specjalista od impulsów serca

Kim jest elektrofizjolog, jak wygląda ta ścieżka kariery w medycynie, ilu jest w Polsce specjalistów elektrofizjologów – opowiadają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

10 Lip 2019 S.Z.
Serce kocha sport!

Serce kocha sport!

Czy istnieje aktywność fizyczna dobra dla każdego, dlaczego „pakowanie” na siłowni jest nieodpowiednie dla serca, kiedy pulsometr może... skłamać i czy pacjent z rozrusznikiem powinien bać się sportu – odpowiada dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

09 Cze 2019 S.Z.
ICD – anioł stróż o wysokiej mocy

ICD – anioł stróż o wysokiej mocy

Wszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

23 Kwi 2019 S.Z.
Zawał – musi być nowocześnie nie tylko przez chwilę

Zawał – musi być nowocześnie nie tylko przez chwilę

Choć leczenie interwencyjne Ostrego Zespołu Wieńcowego jest w Polsce stoi na najwyższym światowym poziomie, eksperci dostrzegają istotne obszary wymagające poprawy w tej jednostce chorobowej. Jednym z nich jest stosowanie nowoczesnej terapii przeciwpłytkowej – od etapu podania terapii w karetce pogotowia ratunkowego do kontynuacji leczenia po wypisie pacjenta ze szpitala.

01 Kwi 2019 S.Z.
W XXI wieku obserwujemy epidemię alergii i astmy

W XXI wieku obserwujemy epidemię alergii i astmy

Rośnie liczba osób z alergią i astmą – katar, kaszel i problemy z oddychaniem, to tylko niektóre objawy, z którymi muszą się mierzyć chorzy. Zaburzają normalne funkcjonowanie i stanowią rosnące wyzwanie dla lekarzy. Na szczęście, dzięki rozwojowi medycyny, mogą oni oferować coraz nowsze leki, dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta. O tym, jak medycyna radzi sobie z rosnącym problemem alergii i astmy, w których z tych chorób dokonuje się szczególny postęp, czego potrzebują pacjenci w Polsce i czy mają dostęp do innowacyjnych terapii mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

18 Mar 2019 S.Z.
Zdrowe serce przyszłej mamy

Zdrowe serce przyszłej mamy

Czy zmieniony rytm serca w ciąży powinien zaniepokoić przyszłą mamę? Dlaczego arytmie warto leczyć jeszcze przed planowaną ciążą? Jakie badania i zabiegi można zastosować u pacjentki z zaburzeniami rytmu serca spodziewającej się dziecka? Czy mama z arytmią powinna rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie? Opowiada dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

05 Lut 2019 S.Z.
Rosnący problem chorób neurologicznych

Rosnący problem chorób neurologicznych

Niemal w każdym obszarze neurologii obserwujemy widoczny postęp medycyny. Jednak nadal wielu chorych i lekarzy czeka na nowe terapie, które ułatwią pacjentom życie z chorobą. O tym, dlaczego choroby neurologiczne stają się coraz większym wyzwaniem, w jakich obszarach neurologii dokonał się w ostatnich latach postęp i na co czekają pacjenci, opowiada prof. Jarosław Sławek, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

04 Sty 2019 S.Z.
Czy arytmia ma... płeć? – rozmowa z dr n. med. Ewą Jędrzejczyk-Patej

Czy arytmia ma... płeć? – rozmowa z dr n. med. Ewą Jędrzejczyk-Patej

Czy są arytmie, które częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, jaka jest specyfika zaburzeń rytmu serca u obu płci i które arytmie są groźniejsze: żeńskie czy męskie – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

10 Gru 2018 S.Z.
Włókniak wielkości pomarańczy - czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?

Włókniak wielkości pomarańczy - czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?

W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15 % Polek za pierwszą pomoc uznaje internet (1). O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

08 Gru 2018 S.Z.
Cukrzyca musi być traktowana wieloaspektowo

Cukrzyca musi być traktowana wieloaspektowo

Komentarz ekspercki - Prof. Krzysztof Strojek - Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii

28 Lis 2018 S.Z.
Nowoczesne leczenie POCHP - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Nowoczesne leczenie POCHP – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

POCHP zajmuje czwarte miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie. Głównym ryzykiem choroby jest palenie papierosów. Najnowszymi i najskuteczniejszymi metodami leczenia, na szczęście dostępnymi w Polsce, są terapie skojarzone. Mówi o nich prof. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Do wywiadu dołączamy mały słownik terminów medycznych, który stworzyliśmy na podstawie wiadomości zaczerpniętych z Internetu.

14 Kwi 2018 Zofia Zubczewska
Młodość kryje się w oczach

Młodość kryje się w oczach

Młody wygląd to nie tylko brak zmarszczek, ważne są także jędrność i kondycja skóry, wyraźny owal twarzy i promienne spojrzenie, a opadające, wiotkie powieki postarzają i nadają twarzy smutny i zmęczony wygląd. Dr Andrzej Krajewski, doświadczony chirurg plastyk opowiada jak odjąć sobie lat dzięki chirurgicznej korekcji powiek.

19 Maj 2017 S.Z.
Bezoperacyjna korekta nosa

Bezoperacyjna korekta nosa

Kształt nosa w znaczący sposób wpływa na charakter twarzy, dlatego tak ważne jest, byśmy zaakceptowali to, jak wygląda. Co zrobić, gdy jednak nie jesteśmy z niego zadowoleni? Zdecydować się na niosący spore ryzyko estetyczne zabieg chirurgicznej korekty czy poszukać bezpieczniejszych alternatyw? Zapytałyśmy ekspertkę, dr Urszulę Brumer, lekarkę medycyny estetycznej, właścicielkę kliniki Medycyna Młodości

03 Maj 2017 S.Z.
Miażdżyca - badajmy poziom cholesterolu u dzieci

Miażdżyca - badajmy poziom cholesterolu u dzieci


Wywiad z prof. dr hab. Markiem Naruszewiczem, Honorowym Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą „Polskie dzieci mają już „przyrodzony” do polskiej nacji jeden z najistotniejszych czynników ryzyka. Jaki? 80% polskich dzieci ma próchnicę. To jest stan zapalny, który nawet przy niskim poziomie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka. I jak do tego nałoży się chociaż minimalnie wyższy poziom cholesterolu – miażdżyca gwarantowana”.

26 Kwi 2017 S.Z.
Diagnostyka i leczenie zapalenia zatok związanych z niewyleczonymi zębami

Diagnostyka i leczenie zapaleń zatok związanych z niewyleczonymi zębami

Rozmawiamy z dr. n. med. Michałem Michalikiem, laryngologiem z Centrum Medycznego MML w Warszawie

07 Paź 2015 S.Z.
Polki coraz później chcą rodzić dzieci - wywiad

Polki coraz później chcą rodzić dzieci - jakie szanse daje im współczesna medycyna?

 

Wywiad z dr n. med. specjalistą ginekologiem-położnikiem Łukaszem Sroką z Kliniki InviMed

26 Sty 2015 S.Z
Medycyna estetyczna - w siatce połączeń

Medycyna estetyczna – w siatce połączeń


Jeśli kwas hialuronowy – to z peelingami czy sam? Jeśli mezoterapia to z laserem czy bez zabiegów związanych z emisją ciepła? Jakie prawa rządzą światem medycyny estetycznej? Czy kwas hialuronowy to wciąż najbezpieczniejszy produkt dostępny na rynku?

09 Gru 2014 S.Z
Szansa na dziecko - jak leczyć niepłodność?

Szansa na dziecko - jak leczyć niepłodność?

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, problemy z naturalnym zajściem w ciążę ma co piąta para. Optymistyczne jest jednak to, że pary coraz częściej świadomie szukają pomocy medycznej, poddają się diagnostyce i decydują się na leczenie. O tym, w jaki sposób leczy się niepłodność i czy możemy coś zrobić, aby zwiększyć szanse na dziecko, rozmawiamy z dr n. med. Beatą Makowską - ginekologiem, specjalistką ds. leczenia niepłodności z Kliniki InviMed.

21 Lis 2014 S.Z
Choroba Cushinga - jedno z największych wyzwań endokrynologii - wywiad z prof. Wojciechem Zgliczyńskim

Choroba Cushinga – jedno z największych wyzwań endokrynologii - wywiad z prof. Wojciechem Zgliczyńskim

Rozmawiamy z prof. Wojciechem Zgliczyńskim, kierownikiem Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie

08 Kwi 2014 S.Z
Laserowa korekcja wzroku - okiem eksperta

Laserowa korekcja wzroku okiem eksperta

Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku. Ciągle jednak wiedza na temat laserowej korekcji wzroku jest niewielka jak wynika z rozmowy z ekspertem Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, lek. med. Robertem Matusikiem.

12 Mar 2014 S.Z
Haluksy - skąd się biorą, jak je rozpoznać i jak leczyć - rozmowa z dr. Zbigniewem Jackowiakiem
Halusksy - jak je rozpoznać, jak leczyć i skąd się biorą

Wywiad z dr Zbigniewem Jackowiakiem (fot.poniżej), ortopedą z poznańskiej kliniki HalluxMed specjalizującym się w leczeniu haluksów
02 Lis 2012 S.Z.
Probiotyki - pożyteczne bakterie
Probiotyki – pożyteczne bakterie

O probiotykach rozmawiamy z dr hab. n. med. Piotrem Albrechtem z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
03 Wrz 2012 S.Z.
KłoPOT z głowy

KłoPOT z głowy

Gdzie wysokie temperatury, wysiłek fizyczny lub stres, tam nieodłącznie towarzyszy nam... pot. To naturalna reakcja naszego organizmu, z którą zazwyczaj możemy skutecznie walczyć z pomocą dezodorantów i antyperspirantów. Co jednak  jeśli kosmetyki nie rozwiązują problemu? Na pytania dotyczące nadpotliwości odpowiada lek. med. Piotr Wielgosz z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED.
04 Sie 2011 DER-MED
Podstępne rozstępy...

Podstępne rozstępy

Podłużne pręgi, występujące na skórze brzucha, bioder, pośladków, ud i piersi, to problem, z którym boryka się wiele osób. Czym są rozstępy i co odpowiada za ich powstanie? Jak sobie z nimi radzić? Która z terapii jest najskuteczniejsza? Zapytaliśmy Martę Librant-Suską, lekarza medycyny estetycznej z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED. (fot.poniżej)

20 Lip 2011 DER-MED
Serce lubi seks

Serce  lubi seks

 

Rozmowa z profesorem Ryszardem Piotrowiczem kierującym Kliniką i Zakładem Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej w Warszawie – Aninie

27 Kwi 2009 Zofia Zubczewska
Czy można żyć 150 lat
Co robić, aby żyć 150 lat

Podobno człowiek jedzący z umiarem, dbający o swój kręgosłup i życzliwie nastawiony do otoczenia może zachować sprawność do ponad 100 lat. A dzięki zmianie trybu życia, a zwłaszcza nawyków żywieniowych, może  wyleczyć się nawet z przewlekłych chorób.
09 Mar 2009 Barbara Witkowska
Nie palę, nie piję - nałogi są mi obce
Nie palę, nie piję  - nałogi są mi obce

Paliłam przez 30 lat - opowiada Magda J. z Warszawy. - Godzina bez papierosa była torturą! Od lat nie chodziłam do kina, teatru, bo bez palenia nie mogłam doczekać końca filmu, czy  przerwy w spektaklu. Ponadto zaczął mnie męczyć straszny kaszel, dokuczały bóle głowy, słabo spałam.

16 Lut 2009 Barbara Witkowska