Rehabilitacja dzieci - wskazania i metody
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 28 marca 2019 10:07

Rehabilitacja dzieci - wskazania i metody

Statystyki medyczne alarmują: 90% dzieci w Polsce ma wadę postawy, głównie kolan, bioder i kręgosłupa. Skala tego problemu stale rośnie. Przyczyny powodujące wady postawy to siedzący tryb życia, brak ruchu, fatalne nawyki żywieniowe, rosnąca otyłość wśród dzieci, złe i znacznie przeciążone tornistry, źle zaprojektowane i niewłaściwie oświetlone stanowiska do nauki.

Kiedy rehabilitacja dziecka jest konieczna?

Rehabilitacja dziecka jest konieczna, jeśli po przebytych urazach wystąpią zaburzenia w rozwoju psychoruchowym. O rodzaju i zakresie rehabilitacji decyduje prowadzący lekarz ortopeda.

Rodzice powinni obserwować dziecko i zwracać szczególną uwagę na wady postawy, zaburzenia koordynacji ruchowej, objawy obniżonego napięcia mięśniowego. W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy zwrócić się po pomoc do neurologa lub ortopedy. Lekarz po zdiagnozowaniu zleci odpowiednie leczenie i rehabilitację dziecka.

W ortopedii dziecięcej są dwa etapy wzmożonego ryzyka nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa. Pierwszy etap to wiek wczesnoszkolny, gdy występują trudności z wyrobieniem postawy ogólnej. Wady postawy powstają z powodu przeciążenia tornistra, źle dobranego stanowiska do nauki.

Drugi etap to wczesna nastoletniość. Intensywne, skokowe zmiany wzrostu nastolatka powodują zmianę proporcji ciała. Zmienia się położenie środka ciężkości i postawa ogólna młodego człowieka. Przeprowadzenie bilansu ortopedycznego ww. okresach jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wczesne wykrycie wad postawy znacząco przyśpiesza proces leczenia i zwiększa szanse na sukces w ich likwidacji.

Jak przebiega rehabilitacja dzieci?

Wprawne oko rodzica nie zawsze wychwyci niewielkie początkowo wady postawy u dziecka. Dlatego konieczne jest wykonanie ww. bilansów u młodzieży, przez lekarza ortopedę, który wychwyci wady w początkowym ich stadium. Rehabilitacja dziecka polega na kompleksowych zabiegach, które służą przywróceniu możliwie pełnej sprawności fizycznej i psychicznej.

W codziennej praktyce stosuje się kilka metod rehabilitacji dzieci zależnie od rodzaju schorzenia. W warszawskiej klinice CAROLINA (zobacz: https://carolina.pl/rehabilitacja/) metodę postępowania terapeutycznego ustala zespół specjalistów składający się z: lekarza ortopedy, diagnosty obrazowego, fizjoterapeuty, trenera postępowania motorycznego i biomechanika. Skutkiem pracy zespołowej jest optymalne skrócenie czasu przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności fizycznej.

Wczesna rehabilitacja poprawia komfort życia

W medycynie końcowy sukces, czyli zdrowie, zależy od wczesnego wykrycia schorzenia, podjęcia leczenia i rehabilitacji. Wczesne wykrycie wad postawy w ich początkowym stadium i wczesne podjęcie leczenia to przepustka do lepszego życia. Niezdiagnozowane i nieleczone wady postawy nasilają się z wiekiem coraz bardziej i powodują wiele bardzo uciążliwych schorzeń. Młody organizm jest zdecydowanie bardziej podatny na rehabilitację.

W trosce o przyszłość naszych dzieci starajmy się wcześniej wykrywać wszelkie nieprawidłowości w rozwoju i w miarę potrzeby zadbajmy o prawidłową rehabilitację dzieci.

Poprawiony: czwartek, 28 marca 2019 10:17