Masz podwyższone żelazo, bóle brzucha i stawów? Nie lekceważ tych dolegliwości! Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Jeziorska   
poniedziałek, 07 stycznia 2019 11:09

Masz podwyższone żelazo, bóle brzucha i stawów? Nie lekceważ tych dolegliwości!

Badanie krwi wykazało, że masz podwyższone żelazo, a do tego dokuczają ci bóle brzucha, bóle stawów i ciągłe zmęczenie? Nie ignoruj tych dolegliwości, ponieważ być może cierpisz na hemochromatozę pierwotną – chorobę genetyczną, w przebiegu której organizm jest niszczony przez nadmiar gromadzącego się w nim żelaza. Jeśli szybko zaczniesz działać, schorzenie nie będzie się pogłębiać, a Ty zyskasz szansę na uniknięcie najcięższych powikłań – cukrzycy, zwyrodnienia stawów, niewydolności serca czy nowotworu wątroby.

 

Jak organizm gospodaruje żelazem?

W organizmie człowieka głównym „magazynem” żelaza jest wątroba. Pierwiastek ten gromadzi się w niej w postaci specyficznego białka – ferrytyny. Nasze ciało jest wyposażone w mechanizmy, które utrzymują żelazo na odpowiednim poziomie – jest ono uwalniane w okresach chwilowego niedoboru lub blokowane, gdy osiągnie wystarczające stężenie. Mechanizmem tym sterują geny, głównie jeden z nich – gen HFE. U osób dotkniętych hemochromatozą pierwotną gen ten jest jednak uszkodzony, co powoduje, że organizm dostaje znacznie więcej żelaza, niż dostawać powinien. Nie mogąc się pozbyć nadmiaru pierwiastka, odkłada go w różnych narządach wewnętrznych: wątrobie, sercu, nerkach, trzustce, stawach, przysadce mózgowej, co stopniowo je uszkadza i zaburza ich funkcję. Chora osoba może jednak przez bardzo długi czas nie zdawać sobie z tego sprawy.

Hemochromatoza pierwotna najczęściej ujawnia się dopiero po 40. roku życia...

Jest to ostatni moment, aby postawić diagnozę i wdrożyć leczenie, które złagodzi objawy i pozwoli choremu w miarę normalnie żyć. Najlepszym narzędziem diagnostycznym jest w tym przypadku badanie genetyczne, które stwierdzi jednoznacznie, czy jesteś zagrożona rozwojem hemochromatozy czy nie. Dzięki badaniu wreszcie dowiesz się, co jest przyczyną Twoich dolegliwości, bez szukania po omacku i biegania od lekarza do lekarza. Jeśli okaże się, że rzeczywiście masz hemochromatozę, to wiedz, że już nigdy do końca jej nie wyleczysz, nie da się bowiem naprawić wadliwych genów. Możesz jednak zminimalizować negatywne skutki swojej choroby i wreszcie poczuć się lepiej. Dzięki prostej metodzie leczenia, polegającej na regularnych upustach krwi, może uniknąć też najcięższych powikłań – cukrzycy, zwyrodnienia stawów, niewydolności serca, marskości wątroby, a nawet nowotworu wątrobowokomórkowego.

Jak szybka diagnoza i odpowiednie leczenie wpłyną na przebieg hemochromatozy?

Wszystko będzie zależeć od tego, jakie dokuczają Ci objawy. Jeśli odczuwasz przewlekłe zmęczenie i ciągle się przeziębiasz (hemochromatoza powoduje spadek odporności), to po rozpoczęciu leczenia, masz szansę poczuć przypływ energii. Zniknie też zmęczenie, za to wróci chęć do życia. Jeśli np. w wyniku hemochromatozy zdążyła rozwinąć się u Ciebie cukrzyca, to po zastosowaniu leczenia na pewno łatwiej będzie Ci utrzymać właściwy poziom cukru we krwi.
A co jeśli badanie wykluczy hemochromatozę? Wówczas zapewne poczujesz ulgę, że ta groźna choroba nie jest przyczyną Twoich dolegliwości i już nigdy nie będzie, bo ujemny wynik badania wyklucza hemochromatozę raz na zawsze. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna wiedza dla Ciebie i Twojego lekarza – Ty nie stracisz czasu i pieniędzy na niepotrzebne leczenie, a lekarz, który Cię prowadzi, będzie mógł lepiej pokierować dalszą diagnostyka.


Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: © belchonock/ 123rf.com

Poprawiony: poniedziałek, 07 stycznia 2019 11:25