Dystrofie rogówki – objawy i leczenie Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 26 października 2018 13:43

Dystrofie rogówki – objawy i leczenie

Dystrofie rogówki to grupa schorzeń, które są spowodowane przez nieprawidłowości w budowie poszczególnych warstw rogówki. Przyczyną takiego stanu chorobowego są uwarunkowania genetyczne, a najczęstszą postacią tej choroby jest dystrofia Fuchsa i dystrofia Cogana. Zobaczmy, jak mogą się one objawiać i jak wygląda ich leczenie.

 

Objawy dystrofii rogówki

Liczba objawów, które mogą świadczyć o dystrofii rogówki jest bardzo wiele. Zależą one od rodzaju dystrofii oraz od stopnia jej zaawansowania. Mogą się objawiać w każdym wieku, a pierwszym sygnałem alarmowym jest pogorszenie jakości widzenia, którego nie można skorygować okularami. Charakterystycznym objawem dystrofii Fuchsa jest pogorszenie jakości widzenia z rana, po czym wraz z upływem dnia następuje jego poprawa.

Więcej informacji na: voigtmedica.pl

Co do zasady dystrofia dotyczy obu oczu, ale to nie oznacza, że oba oczy jednocześnie zaczynają dawać objawy. Mogą się różnić czasowo zarówno początkiem objawów, jak i stopniem ich zaawansowania. Może się również zdarzyć tak, że dystrofia nie daje jeszcze żadnych objawów, natomiast w badaniu okulistycznym lekarz już zauważy postępujący problem z rogówką.

Leczenie dystrofii rogówki

Jak już wyżej wspomniano, przyczyną dystrofii są uwarunkowania genetyczne, dlatego nie da się jej wyeliminować. Współczesna medycyna dysponuje jednak środkami, które pomagają zmniejszyć, a nawet wyeliminować jej objawy.

Pierwszym krokiem poprzedzającym leczenie jest odpowiednia diagnostyka. Należy bowiem rozpoznać rodzaj dystrofii. W tym celu wykonuje się odpowiednie badania, m.in. przy użyciu lampy szczelinowej, a w razie potrzeby można wykonać również badania dodatkowe.

W przypadku dystrofii Fuchsa najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, poprzez zastosowanie specjalnych kropli lub maści redukujących napięcie rogówki. W przypadku dystrofii Cogana jedną z metod leczniczych jest zastosowanie opatrunkowych soczewek kontaktowych. W bardziej zaawansowanych stadiach dystrofii może być konieczne zastosowanie leczenia chirurgicznego, jakim jest przeszczep rogówki. Niestety nie gwarantuje to całkowitego wyleczenia, gdyż dystrofia może również dotknąć rogówki przeszczepionej.

Warto również dodać, że dystrofia, ze względu na jej pochodzenie genetyczne, jest chorobą, w której trudno mówić o jakiejkolwiek profilaktyce. Niestety nie ma żadnych metod, by uniknąć jej pojawienia się, a regularne badania okulistyczne służą jedynie pomocą, by dokonać odpowiednio wczesnej metody i wdrożyć leczenie, które pomoże pozbyć się, lub choćby znacząco zmniejszyć, jej objawów.

Poprawiony: piątek, 26 października 2018 13:53