Objawy bez bólu. Jakie są symptomy osteoporozy? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 25 października 2018 14:06

Objawy bez bólu. Jakie są symptomy osteoporozy?

Osteoporoza jest podstępną chorobą. Zazwyczaj bezobjawowo osłabia ludzkie kości, co skutkuje ich łatwą podatnością na złamania. Szczególnie dotyczy to kręgosłupa.

 

Każdego roku osteoporoza zbiera na pacjentach śmiertelne żniwo, a mimo to choroba ta nie wywołuje na ludziach tak dużego wrażenia, jak nowotwór czy zawał serca. Przyjął się mit, że osteoporoza to dolegliwość przypisana „starszym wdowom”, a prawda jest taka, że im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby – niezależnie od stanu cywilnego czy płci. Warto wiedzieć, jakie są objawy osteoporozy, jak wygląda jej leczenie i profilaktyka.

Niewidzialna choroba

Osteoporoza jest podstępną chorobą. Zazwyczaj bezobjawowo osłabia ludzkie kości, co skutkuje ich łatwą podatnością na złamania. Szczególnie dotyczy to kręgosłupa. Najbardziej narażone na osteoporozę są kobiety po przebytej menopauzie oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia.

Na pytanie: „Czy w przypadku osteoporozy występują objawy bólowe?”, odpowiedź brzmi, że 6 na 10 przypadków ból występuje dopiero w momencie złamania kości.

Zanim pacjent uda się z podejrzeniem osteoporozy do lekarza, ryzyko występowania choroby może zdiagnozować samodzielnie. Wystarczy uważnie obserwować swój organizm. Jeżeli dostrzeżemy u siebie ubytek wzrostu o 4 cm względem dotychczasowego wzrostu, to w 9 na 10 przypadków istnieje ryzyko, że kręgosłup ulegnie złamaniu.

W wykryciu choroby pomoże również badanie metodą o nazwie FRAX, które można przeprowadzić siedząc przed domowym komputerem. Jedyny wysiłek, jaki trzeba podjąć, to na witrynie www.osteoporoza.pl wypełnić dane na temat swojego ciała, takie jak waga czy wzrost. Wynik wskazujący na ponad 10-procentowe ryzyko wystąpienia choroby powinien być impulsem do tego, aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu i przedstawić mu swoje obawy.

Leczenie osteoporozy

Mówiąc o chorobie, jaką jest osteoporoza objawy bólowe dotyczą 60% chorych, zaś ból objawia się dopiero wtedy, kiedy dochodzi do pęknięcia kości. Leczenie osteoporozy powinno zatem doprowadzić do minimalizacji ryzyka złamania, a to można uzyskać poprzez wzmacnianie kości – poprzez ruch, zdrową dietę oraz spożywanie witamin.

Stara prawda głosi, że człowiek zdrowy to człowiek aktywny fizycznie. Podobnie jest w przypadku choroby, jaką jest osteoporoza. Jeśli nie chce się usłyszeć o jej zdiagnozowaniu u siebie, należy się regularnie i intensywnie ruszać na świeżym powietrzu. Można znacznie zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, unikając niezdrowej diety oraz wszelkiego rodzaju używek.

Profilaktyka

Do spożywanych na co dzień potraw warto zaimplementować produkty zawierające wapń, czyli substancję budującą i stanowiącą o sile ludzkich kości.

Optymalna ilość wchłanianego wapnia nie powinna spadać poniżej 1000 mg na dobę, co można osiągnąć, jedząc śniadanie składające się z, przykładowo, miski mleka z dodatkiem orzechów, jogurtu naturalnego oraz konserwy rybnej zawierającej sardynki.

Równocześnie należy zadbać o wzmacnianie się witaminą D3, która sprzyja przyswajaniu wapnia do organizmu. Można ją znaleźć w postaci suplementów lub w postaci naturalnej – promieni słonecznych.

Więcej informacji na temat nowoczesnych metod diagnostyki osteoporozy znajduj się na stronie noraxmedical.pl.

Poprawiony: czwartek, 25 października 2018 14:16