Kobieta zakażona HIV może urodzić zdrowe dziecko Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 14 stycznia 2018 12:26

Kobieta zakażona HIV może urodzić zdrowe dziecko

Większość dzieci żyjących z HIV w Polsce zakaziła się od swoich mam. Tymczasem można temu skutecznie zapobiegać. Wystarczy, by przyszła mama wykonała test w kierunku HIV i – w razie wykrycia zakażenia – została objęta specjalistyczną opieką medyczną.


U kobiety, która wie o swoim zakażeniu i przyjmuje leki antyretrowirusowe, ryzyko tzw. transmisji wertykalnej, czyli przeniesienia zakażenia z niej na dziecko jest szacowane na mniej niż 1%. Jeżeli kobieta nie wie, że jest zakażona HIV, nie bierze leków, ryzyko zakażenia dziecka wzrasta, sięgając nawet 20 - 50%.
Niezwykle istotna jest tu rola lekarzy, którzy powinni zalecać każdej kobiecie w ciąży wykonanie testu w kierunku HIV. Zgodnie z rekomendacjami dwukrotnie: przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem.
„Najczęściej lekarze tak właśnie robią, ale niestety jeszcze nie jest to postępowanie rutynowe. Dlatego, jeśli ginekolog nie zleci badania, należy o nie poprosić. Kobieta korzystająca z opieki medycznej finansowanej przez NFZ w czasie ciąży może wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, nawet jeśli nie ma ubezpieczenia. Co więcej, badanie powinien wykonać także ojciec dziecka. Przyszły tata może zrobić test bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Ich adresy oraz godziny pracy zamieściliśmy na stronie www.aids.gov.pl” – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Skuteczne zaproponowanie pacjentce testu w kierunku HIV wymaga umiejętności komunikacji interpersonalnej. Zdarza się, że kobiety w ciąży nie zgadzają się na to badanie, ponieważ mylnie identyfikują je z próbą oceny ich dotychczasowego życia. Lekarz może je w takim przypadku przekonać informując, że test jest rutynowym postępowaniem diagnostycznym, które nie powinno wzbudzać dodatkowych emocji. Zawsze należy wskazać na korzyści zdrowotne dla kobiety oraz dla dziecka, które się urodzi.
„Najważniejsza jest edukacja. Zarówno personelu medycznego, jak i rodziców planujących macierzyństwo. Wierzę, że dzięki konsekwentnej pracy ekspertów, lekarzy i edukatorów uda się w Polsce doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie kobiety w ciąży będą robiły testy na HIV i dzięki temu w naszym kraju dzieci nie będą zakażać się HIV od swoich mam ” – podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

/ /

Poprawiony: niedziela, 14 stycznia 2018 12:40