Jak dbać o czystość pościeli dziecka zimą? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 23 listopada 2017 10:03

Jak dbać o czystość pościeli dziecka zimą?

Zimą nasze dzieci narażone są na działanie większej ilości alergenów w sypialni niż latem, dlatego tak ważna jest regularna wymiana pościeli na czystą. Jak zrobić to prawidłowo?

 

Wzrost temperatury zimą w naszych mieszkaniach oraz brak wietrzenia pomieszczeń, powoduje pojawienie się znacznie większej ilości alergenów niż latem.
W łóżku zalegają miliony martwych komórek, których pozbywa się nasza skóra. Ciało dziecka, podobnie jak dorosłego, wydziela martwy naskórek, pot i sebum, które stanowią idealną pożywkę dla roztoczy.

- „Mikroskopijne pajęczaki stają się coraz częstszą przyczyną alergii. Żyją one w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi średnio od 18 do 21 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymuje się na poziomie od 70 do 80%. Najczęściej można je znaleźć na dywanach, zasłonach, pluszowych zabawkach, a także w pościeli. Co ciekawe, roztocze kurzu domowego uczula częściej niż wiosenne i letnie pyłki kwitnących roślin” - wyjaśnia Beata Przybylak ekspert marki Wendre.

Nie one same są dla nas zagrożeniem, ale ich odchody. Zawierają one groźne alergeny, które unosząc się w powietrzu są przez nas wdychane i mogą prowadzić do kataru czy astmy.
- Rodzicie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że pieczołowite sprzątanie podłogi, wyrzucanie dywanów czy pranie zasłon w pokoju dziecka, nie zawsze wystarczy. Jeżeli nie będziemy regularnie prać poszewek oraz samej kołdry i poduszek, dziecko kładąc się do łóżka, nadal będzie kichać i budzić się ze względu na katar i niedrożny nos.
W kołdrach i poduszkach żyją miliony niewidocznych gołym okiem pajęczaków, których odchody mają silne działanie alergizujące, na które szczególnie narażeni są alergicy. Niedrożny noc u dziecka spowoduje, że w nocy będzie oddychać powietrzem pełnym odchodów roztoczy, które wnikając do oskrzeli podrażniają je i wywołują kaszel i uczucie duszności – wyjaśnia Beata Przybylak ekspert marki Wendre.
Aby wyeliminować wszelkie drobnoustroje, powinnyśmy wymieniać poszewki naszych dzieci raz na tydzień. W przypadku astmatyków i alergików nawet co drugi dzień. Odpowiednią temperaturą do pozbycia się drobnoustrojów brudnej poszewki będzie 60 stopni Celsjusza. Jeżeli nasze pranie nastawiamy na niższe temperatury, warto dodać do niego olejek z eukaliptusa lub drzewa herbacianego, które pomogą w eliminowaniu roztoczy. Podobnie jak wszystkie ubranka dla dzieci, poszewki powinny być uprana w proszku przeznaczonym dla niemowląt. Po wypraniu warto je wymaglować albo uprasować w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Jednak regularna wymiana poszewki to nie wszystko. Dla wyeliminowania drobnoustrojów powinnyśmy pamiętać również o praniu poduszki i kołdry, co powinnyśmy robić co 3-4 miesiące.

- „Temperatura prania całej pościeli powinna być zweryfikowana zgodnie z zaleceniem producenta, dlatego przy zakupie zarówno poszewki jak i kołdry i poduszki, warto zadbać o to, aby była ona wysokiej jakości. Jedynie wtedy tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania. W przypadku kołder Wendre, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, każdą kołdrę można prać w domowej pralce automatycznej, w zależności od modelu, w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura pozwoli pozbyć się z pościeli wszelkich nieproszonych gości, jak roztocze kurzu domowego” – dodaje Beata Przybylak z firmy Wendre.

Zimowe mrozy potrafią być uciążliwe. Na szczęście kiedy temperatura spada poniżej zera, możemy zrobić coś pożytecznego dla zdrowia naszych dzieci. Warto skorzystać z mrozów i wywietrzyć pościel dziecka, aby wypędzić z łóżka niechcianych gości. Jeżeli zrobimy to w temperaturze poniżej minus 10-15 stopni Celsjusza nie tylko odświeżymy pościel, ale również pozbędziemy się mikroskopijnej wielkości pajęczaków. Pamiętajmy też o tym, aby nie ścielić łóżka bezpośrednio po przebudzeniu dziecka
- „Pamiętajmy o tym, że zimą, temperatura w naszych domach jest znacznie wyższa niż latem. Unikajmy ścielenia łóżek dziecka od razu po przebudzeniu. Po nocy, pozostawmy pościel luźno rozłożoną na łóżku i otwórzmy na oścież okno na minimum 30 minut. Dzięki tej prostej czynności pościel odzyska świeżość” – informuje ekspert marki Wendre.
Za zdrowy i spokojny sen naszych pociech odpowiada również to pod czym i na czym śpią. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na skład tekstyliów codziennego użytku. Jednym z kluczowych czynników komfortowego, zimowego snu jest odpowiednia przepuszczalność powietrza, na którą wpływa zarówno jakość poszycia jak i wypełnienie pościeli. Aby pozbyć się niechcianych drobnoustrojów z pościeli, warto aby nasze dziecko spało pod pościelą antybakteryjną. Firma Wendre wprowadziła nową, innowacyjną linię kołder i poduszek ANTIBACTERIAL, zawierającą włókno ANTIBACT™. Produkty te pomogą pozbyć się niechcianych drobnoustrojów z sypialni. Poduszki i kołdry działają przeciwbakteryjnie, a mikrofibra, z której wykonano poszycie, dodatkowo minimalizuje rozwój roztoczy i ich alergenów. ANTIBACTERIAL wykonano z tzw. tkanin barierowych, nieprzepuszczalnych dla roztoczy i zmniejszających nasilenie objawów uczuleniowych. Kołdry i poduszki ANTIBACTERIAL zostały zgłoszone jako wyroby medyczne, a także posiadają certyfikat Tekstylia Godne Zaufania.

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

/źródlo - /

Poprawiony: czwartek, 23 listopada 2017 10:15