Zaburzenia rytmu serca Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 18 października 2017 12:09

Zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca, zwane także arytmią, mogą występować u osób zdrowych na skutek silnych emocji, zmęczenia lub nadużywania różnych używek. Jednak nierówne bicie może być także objawem choroby serca i układu krążenia lub towarzyszyć innym schorzeniom jak gorączka, nadczynność tarczycy, menopauza.

 

W Polsce i w Europie gwałtownie zwiększa się liczba chorych, skarżących się na migotanie przedsionków. W 2010 roku na to schorzenie cierpiało 32 mln osób na całym świecie, a obecnie tylko w Unii Europejskiej chorobę tę zdiagnozowano u około 17 mln pacjentów. Arytmia dotyka 3% osób po 20. roku życia(źródło: naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414379,eksperci-arytmie-serce-w-polsce-i-europie-osiagaja-rozmiary-epidemii.html). Obecnie w naszym kraju problem migotania przedsionków dotyczy 600 tys. Polaków, jednak w związku ze starzeniem się społeczeństwa za 20 – 30 lat liczba chorych w Polsce może wzrosnąć nawet czterokrotnie. Po 75. roku życia na arytmię cierpi co dziesiąta osoba (źródło:ptkardio.pl/Powstal_portal_informacyjny_dla_osob_z_arytmia_serca_przygotowany_przez_ekspertow_PTK-2554).

Zaburzenia rytmu serca - przyczyny

Podczas prawidłowej pracy serce kurczy się z częstotliwością około 70 razy w ciągu minuty. Zaburzenia rytmu, prowadzące do zwiększenia tej wartości, określane są jako arytmia lub niemiarowość serca. Gdy rytm osiąga tempo większe niż 100 razy na minutę, wtedy mamy do czynienia z tachykardią, czyli częstoskurczem. Natomiast w przypadku, gdy rytm spada poniżej 50 uderzeń na minutę, wtedy jest to bradykardia, czyli rzadkoskurcze serca.

Zaburzenia rytmu serca mogą być spowodowane niegroźną nadpobudliwością i zwiększoną reaktywnością układu nerwowego. Przyczyną arytmii może być również niedotlenienie mięśnia sercowego oraz jego trwałe uszkodzenie spowodowane m.in. zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi, przebytym zawałem i toksycznym uszkodzeniem, związanym z nadczynnością tarczycy. Rzadkoskurcze mogą wystąpić na skutek niewydolności węzła zatokowego, przedawkowania niektórych leków np. beta-adrenolityków, glikozydów nasercowych. Arytmia może być spowodowana także stanami patologicznymi jak zmiany zwyrodnieniowe w układzie bodźcoprzewodzącym, choroba niedokrwienna serca, niedoczynność tarczycy oraz hiperkaliemia, czyli nadmierne stężenie potasu we krwi.

Zaburzenia rytmu serca - objawy

Arytmia może się objawiać różnymi symptomami, w zależności od rodzaju zaburzeń serca. Przy tachykardii mogą występować sporadyczne skurcze dodatkowe, bardziej odczuwalne dla pacjenta. U chorego mogą pojawiać się sporadyczne szarpnięcia w okolicy serca, potrzeba kaszlu, dławienie w okolicy klatki piersiowej. Częstoskurcz powoduje bardziej dokuczliwe dolegliwości jak uczucie dławienia, duszność, zawroty głowy, bóle wieńcowe, a nawet zasłabnięcia i utratę przytomności. Szczególną formą arytmii jest migotanie przedsionków i migotanie komór. Występuje ono w zaawansowanej chorobie zaburzeń rytmu serca i może doprowadzić do zatrzymania jego pracy oraz śmierci klinicznej.

Zaburzenia rytmu serca a nerwica

Objawy zaburzeń rytmu serca często występują u osób borykających się z nerwicą. Chorym towarzyszy silny ból w klatce piersiowej, kołatanie, problem z oddychaniem, duszności oraz arytmia. W przypadku nerwicy dolegliwości sercowe są objawami psychosomatycznymi i powinny być leczone podczas psychoterapii. Aby jednak wykluczyć przyczyny somatyczne, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem (np. w przychodni iMED24), który skieruje go na specjalistyczne badania (m.in. EKG, echo serca, test wysiłkowy). Gdy zaburzenia serca zostały spowodowane chorobą inną niż nerwica, lekarz zastosuje leki antyarytmiczne lub tzw. kardiowersję elektryczną specjalnym urządzeniem (kardiowerterem). Natomiast w przypadku nerwicy zalecane jest podjęcie psychoterapii.

Każde zaburzenia rytmu serca powinny zostać skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia ciężkich i niebezpiecznych chorób serca. Warto pamiętać, że arytmia może być nie tylko uciążliwa, ale również może być sygnałem organizmu, że dzieje się coś złego.

Poprawiony: środa, 18 października 2017 12:21