Kolka - skąd się bierze i jak z nią walczyć? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 23 października 2016 16:35

Kolka – skąd się bierze i jak z nią walczyć?


Kolka dotyka ok. 40% całej naszej populacji i zdarza się nie tylko wśród najmłodszych. Tymczasem lekarze i naukowcy nadal nie znają jej przyczyn. Na szczęście wiadomo jak leczyć jej objawy.


Najbardziej prawdopodobną teorią dotyczącą dolegliwości kolkowych, są zaburzenia w przewodzie pokarmowym. Najłatwiej jest przy kolce jelitowej niemowląt. W tym przypadku z reguły za jej powód przyjmuje się ból brzucha. Nie wiadomo jednak z czego ten ból wynika. Naukowcy stworzyli kilka teorii, które mają to wyjaśniać, ale każda z nich spotyka się z krytyką niektórych środowisk. Żadnej z nich nie można bowiem niezbicie udowodnić.
Teoria gastroenterologiczna przyjmuje, że kolki wynikają z niedojrzałości bariery jelitowej. Wpływa ona na zmianę tempa pracy jelit, co przekłada się na niewłaściwe wydzielanie hormonów jelitowych. Kolkę może też powodować refluks żołądkowo-przełykowy.
Jest też teoria psychologiczna, zakładająca że kolka jest następstwem zbyt dużego stresu, albo strachu. Silne emocje mają właśnie powodować bóle w podbrzuszu. Teoria alergologiczna wskazuje natomiast na nietolerancję laktozy lub innych składników pokarmowych, natomiast teoria neurologiczna skupia się na niedojrzałości układu nerwowego.
Objawy kolki
Którąkolwiek z nich przyjmiemy za właściwą, póki co, pewne są tylko efekty, które są powszechnie znane. Zwłaszcza rodzicom, bo kolka jest nagminną dolegliwością wielu niemowlaków. Po wielu latach badań stwierdzono, że pojawia się u ok. 40% populacji, włączając w to dorosłych. Najbardziej uciążliwa jest jednak u dzieci. Objawy kolki to naprężanie całego tułowia oraz nóg, połączone z ich podkurczaniem. Towarzyszą temu też wzdęcia brzucha. Bywają one tak duże, że część naukowców skłaniała się do stwierdzenia, że to właśnie gazy jelitowe są przyczyną kolki, ale stwierdzono niezbicie, że wynikają one z jej objawów, a także płaczu dziecka.
Kolka u niemowląt zdarza się z reguły wieczorami oraz w nocy. Najczęściej towarzyszy maluchom pomiędzy 2 a 16 tygodniem życia. Prawdziwe apogeum następuje z reguły ok. szóstego tygodnia życia dziecka. Pamiętać należy, że nie trzeba w tym przypadku panikować – bolesne kolki w ogóle nie hamują wzrostu i rozwoju malca.
Kolka niemowlęca – rozpoznanie i zwalczanie
Najlepiej zastosować opisaną przez Wessela Regułę Trzech. Tzw. Kryteria Rzymskie to objawy, jakie należy jednocześnie zaobserwować, by stwierdzić kolkę u niemowlaków poniżej czwartego miesiąca. By to zrobić, należy wcześniej wykluczyć inne przyczyny płaczu dziecka: np. zakażenie układu moczowego czy zaparcie. Jeśli jesteśmy pewni, że żadne inne dolegliwości nie mają miejsca, a dziecko płacze, jest rozdrażnione co najmniej przez trzy godziny podczas doby, a powtarza się to co najmniej trzy razy w tygodniu bez żadnej konkretnej przyczyny (dziecko nadal normalnie się rozwija), można założyć, że to kolka.
Najczęściej kolka mija sama. Są jednak sposoby, by ją ograniczyć. W wielu przypadkach pomaga odstawienie mlecznych mieszanek i wybór karmienia poprzez hydrolizat białek. Pod opieką lekarza można też stosować środki farmakologiczne: trimebutynę czy uspokajające neospazminę lub hydroksyzynę. Na początek warto jednak spróbować uspokoić malucha nosząc go na rękach lub przytulając.

 

Przeczytaj więcej:
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat problemów gastrycznych takich jak kolka jelitowa zajrzyj koniecznie na naszą stronę o problemach i chorobach układu pokarmowego - www.gastryczne.pl.  Zapraszamy

Poprawiony: niedziela, 23 października 2016 16:46