Jak styl życia nastolatka wpływa na jego wzrok? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 10 sierpnia 2016 09:44

Jak styl życia nastolatka wpływa na jego wzrok?


Według statystyk ponad połowa Polaków posiada wadę wzroku. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także młodzież. Najnowsze badania mówią, że 46% proc. uczniów szkół średnich ma wadę wzroku, a w takich krajach jak Japonia czy Tajwan odsetek młodzieży z zepsutym wzrokiem sięga 80-90%! Bez wątpienia wpływ na tę sytuację ma styl życia nastolatków – godziny spędzone przed monitorem komputera czy telefonu komórkowego, nad książką lub przed telewizorem. Dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, opowiada o konsekwencjach, jakie może przynieść taki tryb życia i o objawach, których nie należy lekceważyć.


 

Zbyt blisko
Współczesny styl życia nastolatków sprawia, że ich wzrok jest przeciążony patrzeniem z bliska. Komputery i Internet, telefony komórkowe, gry komputerowe – to one przede wszystkim wypełniają czas współczesnego nastolatka. Zastąpiły odpoczynek na świeżym powietrzu, co odbija się m.in. na ich wzroku. Według najnowszych badań, wady wzroku dotknęły już prawie połowę młodych osób w Polsce. Najczęściej jest nią krótkowzroczność, czyli problem z nieostrym widzeniem z odległości przy jednoczesnym dobrym widzeniu z bliska.
„Oko ludzkie ewolucyjnie przyzwyczajone jest do patrzenia na odległość. Natomiast współcześnie nasz wzrok skupia się na tym, co jest bardzo bliskie – pracujemy i odpoczywamy przy monitorach komputerów, świat oglądamy w telewizji, informacje czerpiemy z gazety i z ekranu telefonów komórkowych. Nawet produkty spożywcze, które kupujemy, opatrzone są etykietami opisanymi drobną czcionką. Nasz wzrok nie jest do tego przystosowany, stąd coraz częściej występujące wady wzroku, zwłaszcza u osób młodych” – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Sytuacja jest na tyle poważna, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za priorytetowe problemy widzenia z bliskich odległości.


„Widzę gorzej” i co dalej?
Sytuacja z nastolatkami – w porównaniu z dziećmi w wieku szkolnym – jest o tyle prostsza, że są oni w stanie sami ocenić swój komfort widzenia. Tym samym mogą stwierdzić czy wystąpiło ewentualne pogorszenie widzenia, które ostatecznie może być wynikiem wady wzroku.
Niestety, szybki styl życia młodych ludzi często sprawia, że ignorują oni objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wady wzroku. Nasze kilkunastoletnie dziecko może ukrywać ten fakt także ze względu na „lęk” przed noszeniem okularów. Dlatego, nawet w przypadku nastoletnich dzieci, rodzice muszą być bardzo uważnymi obserwatorami, aby ewentualna wada wzorku została wcześnie rozpoznana.
Zatem, jeśli zauważymy, że nasze nastoletnie dziecko mruży oczy podczas patrzenia w dal, siada coraz bliżej telewizora, mocno pochyla się nad książką czy gazetą albo bezpośrednio skarży się na niewyraźne widzenie, bóle głowy i towarzyszące im uczucie zmęczenia – możemy podejrzewać, że jego wzrok się pogorszył. Nie należy wówczas zwlekać z wizytą u specjalisty. Najlepiej odwiedzić wtedy okulistę w gabinecie lub optometrystę, którego znajdziemy w profesjonalnym salonie optycznym. Przeprowadzi on specjalistyczne badanie oraz potwierdzi lub wykluczy problemy ze wzrokiem. W przypadku stwierdzenia wady wzroku, optyk-optometrysta wskaże odpowiedni sposób korekcji – dobierze ćwiczenia wzrokowe lub pomoże wybrać oprawki i soczewki, a następnie wykona okulary.


Ulga dla oczu
Na co dzień o nasze oczy możemy zadbać sami. Istnieje kilka prostych sposobów na polepszenie kondycji tego narządu:
• warto zastosować dietę bogatą w antyoksydanty (substancje, które pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników) i witaminę A, C i E;
• spacery po świeżym powietrzu;
• zamykanie oczu co jakiś czas (przynajmniej na minutę);
• częste mruganie powiekami;
• w przypadku pracy przy komputerze – wskazane jest „odrywanie” wzroku od ekranu i w miarę możliwości, wyglądanie przez okno i przenoszenie wzroku na odległą zieleń, a także wietrzenie pokoju, ustawianie komputera tak, aby nie siedzieć przodem do okna.
Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań, można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne


Dodatkowe informacje:
Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) – organizacja samorządu zawodowego, zrzeszająca obecnie 6 cechów optycznych, których członkowie prowadzą około 900-set salonów, sklepów czy też usługowych pracowni optycznych. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to środowisko optyków miało swoją reprezentację w ramach Komisji Branżowej usytuowanej przy ówczesnym Centralnym Związku Rzemiosła (CZR), a od 1996 r działający pod nazwą Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).
Jednym z fundamentalnych warunków, pozwalających na przynależność do Cechu Optycznego, jest posiadanie kwalifikacji zawodowych i co najmniej trzyletni staż pracy. Ponadto, jednym z podstawowych dokumentów obowiązujących osoby zrzeszone w cechach optycznych jest Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W ten sposób KRIO bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie zrzeszonych optyków, dając tym samym świadectwo ich umiejętnościom i kompetencjom.
KRIO systematycznie szkoli zrzeszonych optyków, współpracując w tym zakresie z ośrodkami akademickimi, takimi jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, jak też Politechnika Wrocławska.
Więcej informacji: www.krio.org.pl

 

Poprawiony: środa, 10 sierpnia 2016 09:54