Niedosłuch - problem cywilizacyjny - Międzynarodowy Dień Dla Ucha i Słuchu Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 03 marca 2016 08:45

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DLA UCHA I SŁUCHU: NIEDOSŁUCH – PROBLEM CYWILIZACYJNY

3 marca z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu, który ma na celu podnoszenie świadomości oraz stymulowanie działań na poziomie wspólnotowym w dziedzinie zdrowia ucha i słuchu. Problemy ze słuchem to coraz częściej występująca choroba cywilizacyjna, którą przyniósł XXI wiek.


 

Postępujący w całej Europie, a także w Polsce proces starzenia się społeczeństwa sprawia, że temat niedosłuchu staje się coraz poważniejszy. Szacuje się, że około 500 milionów ludzi na świecie dotkniętych jest niedosłuchem. W grupie wiekowej powyżej 70 roku życia prawie trzy czwarte osób ma problemy ze słuchem. Problem ten dotyczy głównie osób starszych, jednakże coraz więcej ludzi w młodszym wieku zaczyna wykazywać znaczne problemy ze słyszeniem.
– Nadmierny hałas przejeżdżających pojazdów, słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki, praca w głośnym środowisku bez stosowania odpowiednich środków ochronnych, również brak odpowiedniej higieny uszu – to jedne z głównych przyczyn narastającego z czasem niedosłuchu. Na pogorszenie słuchu mają także wpływ przebyte zapalenia ucha środkowego, urazy, cukrzyca, choroby o podłożu autoimmunologicznym czy też rzadziej nowotwory i guzy. – mówi otolaryngolog dr n. med. Magdalena Doroszyńska-Tomczyk.
Ubytek słuchu często nazywany jest „utajonym inwalidztwem”, gdyż pomimo tego, że jest on niewidoczny, znacznie obniża jakość oraz komfort życia. Ostatnie badania wykazały, że nierehabilitowany niedosłuch często prowadzi do depresji, fobii społecznych, frustracji oraz całej gamy problemów pokrewnych. Choć najczęściej pierwsze symptomy związane z zaburzeniami słuchu pojawiają się ok. 50 roku życia, zdarza się coraz częściej, że do poradni zgłasza się młodzież oraz dzieci.
– Niestety dbanie o słuch i jego kontrola nie jest naszą mocną stroną. Przeciętny 60-latek wykonuje badania cholesterolu, poziomu cukru, bada wzrok, niestety zapomina o uszach. Niedosłuch jest bardzo podstępną chorobą. Stopniowe pogłębianie się niedosłuchu sprawia, że większość pacjentów nie zauważa problemów ze słuchem dopóki niedosłuch nie zacznie utrudniać im codziennego funkcjonowania. – mówi Joanna Bugaj, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu.
Słuch tracimy w sposób powolny i często niezauważalny. Im wcześniej zgłosimy się na badanie profilaktyczne, tym szybciej pojawi się szansa rozpoznania zaburzeń i ubytku słuchu oraz podjęcia odpowiednich działań profilaktycznych. – Dlatego chcemy szerzyć wiedzę i zachęcać Polaków – nie tylko seniorów – do profilaktyki w postaci badań słuchu. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kolejnej edycji naszej Kampanii „Usłyszeć świat” dzięki, której chcemy przyczynić się do większego wzrostu świadomości społecznej w zakresie higieny słuchu, przełamać barierę wstydu wobec metod jego rehabilitacji – aparatów słuchowych i urządzeń wspomagających słyszenie oraz uświadomić jak ważne są badania słuchu. Dlatego marzec, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu jest odpowiednim miesiącem na zadbanie o własne zdrowie i zrobienie badań słuchu. Adresy ośrodków, w których można bezpłatnie wykonać badanie słuchu, znajdą Państwo na naszej stronie www.slyszymy.pl. – dodaje prezes Bugaj.
W profilaktyce narządu słuchu bardzo ważne jest utrwalenie właściwych nawyków oraz uwrażliwienie na konieczność przeprowadzania regularnych badań. Ze względu na postępujący oraz nieodwracalny charakter wielu zmian patologicznych w obrębie narządu słuchu, należy dbać o to, aby badania były przeprowadzane regularnie, a zalecenia specjalisty bezwzględnie przestrzegane.

/źródło - Słuchamy PR/

 


By zwiększyć wiedzę na temat ubytku słuchu u dzieci

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu, doroczna inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO) przypadająca na 3 marca, poświęcony jest niedosłuchowi u dzieci. Ma on na celu podniesienie świadomości odnośnie działań w zakresie zdrowia publicznego, które mogą zmniejszyć rozpowszechnienie i wpływ upośledzenia słuchu u dzieci. Podczas tego dnia promowane są: między innymi wczesne wykrywanie niedosłuchu, badania przesiewowe oraz wdrażane w odpowiednim momencie prewencji.

Zdolność słyszenia ma zasadnicze znaczenie dla dzieci w procesie rozwijania mowy, niezwykle ważnej do pełnego zaangażowania społecznego i naukowego. Jakikolwiek ubytek występujący w kluczowym dla nauki języka okresie, może znacząco wpłynąć na rozwój umiejętności komunikacji u dziecka.

Według WHO, prawie 32 miliony dzieci żyje z niedosłuchem, który jest przecież uznawany za „utajone inwalidztwo”. Jednakże dzieci, u których ubytek słuchu został wcześnie wykryty i wdrożono dorównują już umiejętnościami językowymi swoim rówieśnikom.

- Od ponad czterech dekad Phonak blisko współpracuje z protetykami słuchu, rodzinami i dziećmi, by rozwijać kompleksowe portfolio produktów dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych, odpowiadające ich szczególnym potrzebom związanym ze słuchem i komunikacją - mówi Angela Pelosi, Globalny Dyrektor ds. Pediatrii w Phonak.

- W naszej firmie nieustannie jesteśmy oddani pomocy skierowanej do dzieci dotkniętych problemem niedosłuchu. Rozumiemy, jaki wpływ na życie dzieci może mieć maksymalizacja zdolności słyszenia. Jesteśmy oddani tworzeniu innowacyjnych produktów i rozwiązań pomagającym im poprawić rozumienie mowy, komunikować się w sposób bardziej efektywny oraz znacząco poprawić jakość ich życia. - dodaje.

Fundacja Hear the World, społeczna inicjatywa non-profit firmy Sonova, przedsiębiorstwa macierzystego Phonak, także wspiera Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu poprzez podnoszenie świadomości w temacie niedosłuchu u dzieci wśród rodziców na całym świecie. Więcej o inicjatywach Here the World można znaleźć na stronie:

http://www.hear-the-world.com/en/hearing-and-hearing-loss/special-topics/children/hearing-loss-in-babies-and-children.html


Phonak na świecie
Firma Phonak, członek Sonova Group z siedzibą w Zurychu, w Szwajcarii, opracowuje, produkuje i dystrybuuje systemy słuchowe i radiowe od ponad 60 lat. W ten sposób Phonak łączy ogromną wiedzę w dziedzinie akustyki i słuchowych technologii, wraz z intensywną współpracą ze specjalistami w dziedzinie słyszenia. Celem firmy jest poprawa zdolności słyszenia i rozpoznawania mowy przez osoby z ubytkiem słuchu, poprawiając w ten sposób jakość ich życia.

Phonak oferuje szeroką gamę cyfrowych aparatów słuchowych oraz rozwiązań radiowych. Z lokalizacjami na całym świecie, Phonak dostarcza innowacje, ustanawiając nowe standardy miniaturyzacji i wydajności.

Phonak – Life is on
Jesteśmy wrażliwi na potrzeby tych, którzy zdają się na naszą wiedzę, pomysły i troskę. A dzięki twórczemu pokonywaniu wyzwań technologii wprowadzamy innowacje, które pomagają ludziom słyszeć, rozumieć oraz doświadczać całego bogactwa dźwięków, w które obfituje życie.

/źródło - Phonak Life/

Poprawiony: czwartek, 03 marca 2016 09:20