Kino domowe na zimowe wieczory - jaki sprzęt wybrać?
Wpisany przez S.Z.   
środa, 17 lutego 2016 13:17

Kino domowe na zimowe wieczory – jaki sprzęt wybrać?

W zimne i pochmurne wieczory każdy z nas najchętniej nie wychodziłby spod ciepłego koca, popijając ciepłą herbatę lub kawę. Czas zwykle umila nam np. ulubiony film. Postęp technologiczny sprawił, że za pomocą odpowiedniego sprzętu możemy na te kilka godzin przenieść się w świat na ekranie. Zakrzywiony, 3D, 4k, a może projektor? Soundbar czy kino domowe? Odpowiedni, dopasowany do indywidualnych preferencji sprzęt to podstawa.

Dziś rynek sprzętu elektronicznego oferuje wiele designerskich rozwiązań, które sprawią, że nie tylko miło spędzimy czas, ale także upiększą nasze mieszkanie, sprawiając że będzie wyglądało oryginalnie i nowocześnie. Na nowinki technologicznie stawiają głównie młodzi, którzy wykorzystują technologię do aranżacji niezwykłych projektów wnętrz.

Jaki telewizor wybrać?
Wybór telewizora przede wszystkim jest uzależniony od tego, co oglądamy w domu. W przypadku kanałów telewizyjnych, seriali, wiadomości czy prognoz pogody lub popularnych programów rozrywkowych, zwykły LCD z podświetleniem LED jest strzałem w dziesiątkę.

Dla fanów nowości, najlepszą propozycją będą TV z zakrzywionym ekranem, które umożliwiają bycie „bliżej” tego, co widzimy na ekranie. Wszystko co w danej chwili oglądamy jest bardzo wyraźne i pozbawione zniekształceń, możemy więc cieszyć się naturalnością i głębią obrazu. Wygięty TV wydaje się być także znacznie większy. Panoramiczny ekran daje poczucie, jakby widz znajdował się w samym centrum akcji. Jest to natomiast stosunkowo kosztowny sprzęt.

Przy wyborze telewizora powinno się zwrócić uwagę na jego rozdzielczość, która wydobywa walory obrazu. Większa liczba pikseli oznacza większą szczegółowość oraz lepszą jakość. Powszechnie używane TV Full HD mają 1920 pikseli w poziomie i 1080 pikseli w pionie, podczas gdy obraz Ultra HD ma parametry 3840 x 2160. Zapewnia to oczywiste korzyści w postaci ostrzejszego i wyraźniejszego obrazu. Różnice są najbardziej widoczne m.in. podczas oglądania zdjęć wykonanych profesjonalnym aparatem czy grania na konsoli. Na dużym ekranie UHD staje się to wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem – mówi Marcin Babiasz, Menedżer ds. Promocji w NEONET.
Filmy oglądane na zakrzywionym ekranie będą jeszcze bardziej realne, jeśli wyświetlone zostaną w technologii 4K. Wysokiej jakości standard o parametrach 4096 x 3112 gwarantuje bowiem doskonały obraz.

A może projektor?
Coraz bardziej popularną alternatywę dla telewizora stanowi projektor. Jest idealny dla osób, które w komfortowych warunkach chcą stworzyć swoją domową salkę kinową. Przed takim ekranem można zgromadzić dużą liczbę znajomych, rodzinę i w miłym gronie spędzać czas, nie tylko oglądając filmy.

Najlepsze wrażenie dostarcza projektor o powierzchni o przekątnej od 100 cali. Co najważniejsze, jest dużo tańszy od podobnej wielkości telewizora UHD. 80-calowe TV potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, kiedy nowoczesny projektor multimedialny o krótkiej ogniskowej z bardzo dobrą rozdzielczością to koszt najwyżej 6 tys. złotych – dodaje Marcin Babiasz.

Zadbaj o dźwięk
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, doskonały obraz powinien iść w parze z odpowiednim dźwiękiem. Nowoczesna technologia może przynieść wiele doznań także dla ucha.

Wybierając zestaw muzyczny warto postawić na kino domowe, które jest proste w montażu. Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odtwarzacz, który odpowiada za dostarczenie zarówno obrazu, jak i ścieżki dźwiękowej. Powinien zapewniać odczyt różnych formatów płyt. Istotnym elementem kina domowego jest również amplituner. W nim najczęściej znajduje się dekoder oraz procesor dźwięku. Najważniejsze parametry to m.in. liczba kanałów: 5.1 lub 7.1. Im więcej głośników, tym wyższa cena zestawu. 7.1 to system wykorzystywany m.in. na nośnikach Blu-Ray. Istotną rolę odgrywa również moc wyjściowa - dobrą jakość dźwięku zapewnia 100 - 150 W na jeden kanał. Warto również przyjrzeć się dekodowanym formatom dźwięku - im ich więcej tym lepiej.

Jeśli urządzenie ma służyć bardziej słuchaniu muzyki niż oglądaniu filmów, powinno się zainwestować we wzmacniacz zamiast amplitunera.

Kino domowe bardzo dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Wygląd designerskiego sprzętu i użyte do jego konstrukcji materiały wcale nie muszą się kłócić z jakością dźwięku, dlatego można zdecydować się nawet na najbardziej oryginalny projekt. Poszczególne głośniki mogą mieć niewielkie gabaryty i nie zajmować w domu wiele miejsca. Taki zestaw bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnym telewizorem.

Osoby posiadające natomiast mniejsze mieszkanie i szukające czegoś zgrabniejszego, mogą wybrać soundbar, który zajmuje bardzo mało miejsca. Zwyczajowo umieszczany jest nad lub pod telewizorem i znacznie poprawia jakość dźwięku wydobywającego się z odbiorników. Nie generuje on plątaniny kabli, co może być dodatkowym atutem. Dźwięk płynący z niego jest trochę gorszy niż przy głośnikach 5.1, ale zadowoli mniej wymagających widzów.

Miłe zimowe wieczory
Zaopatrzeni w doskonały sprzęt nie musimy się obawiać zimowej chandry, ponieważ zawsze będziemy mogli znaleźć dla siebie rozrywkę, która wprawi nas w doskonały nastrój i przeniesie tam, gdzie będziemy chcieli w danej chwili być.

/źródło - NEONET/

Poprawiony: środa, 17 lutego 2016 13:22