19 listopada - Swiatowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 19 listopada 2015 15:21

19 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu oraz Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Od 1991 roku, w trzeci czwartek listopada, obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat.


Tego samego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości na temat POChP i poprawy opieki nad pacjentami.
WHO oszacowało w 2007 roku, że choroba ta dotyka 210 milionów ludzi, a do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Głównymi czynnikami ryzyka tej choroby płuc jest palenie tytoniu zanieczyszczenie powietrza, w pomieszczeniach jak i na ulicy, jak również działanie pyłu i substancji chemicznych w miejscu pracy.
W Polsce od lat realizowane są akcje edukacyjne oraz happeningowe mające na celu budowanie świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu dymu papierosowego na organizm oraz zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem. Jedną z takich kampanii jest zainaugurowana 31 maja, podczas Światowego Dnia bez Papierosa, kampania „Koniec z papierosem". Komunikacja kampanii oparta jest o serię reklam fikcyjnych powieści kryminalnych, gdzie rolę zabójcy odgrywa papieros.
W ten sposób powstały plakaty kampanii, które niczym bestsellerowe kryminały w „Serii z dymkiem", opowiadają tragiczne historie ofiar papierosa tj. „Dzienniki seryjnego zabójcy", „Proso w serce" czy „Do utraty tchu".
Akcja ta ma na celu w niestandardowy sposób dotrzeć do świadomości palaczy w miejscach, gdzie najmniej się tego spodziewają – w bibliotekach, popularnych księgarniach oraz palarniach. W ramach zachęty do skutecznego wyleczenia się z nałogu palenia papierosów w wyznaczonych miejscach będą prowadzone działania edukacyjne.
Ofiary palenia. Palenie papierosów jest co roku odpowiedzialne za przedwczesną śmierć 5 milionów dorosłych osób na całym świecie. Nie jest to już sprawa „bezpiecznego nałogu", który daje ukojenie i relaks, ale przewlekła choroba. Coć atakuje pomału i czasem przebiega bezobjawowo przez wiele lat - zawsze prowadzi do poważnych powikłań. Nadciśnienie, zawał serca, choroby układu oddechowego czy rakotwórcze zmiany komórkowe – to jedne z wielu możliwych konsekwencji palenia.
Zmień zakończenie. Każdy palący może zmienić zakończenie czarnej serii. Jak w przypadku każdego uzależnienia, pierwszym krokiem do zerwania z nałogiem jest podjęcie świadomej i wcześniej zaplanowanej decyzji o odstawieniu substancji uzależniającej.
Każdy, kto kiedykolwiek próbował rzucić palenie, wie, że nie jest to łatwe zadanie i czasami wymaga wielu prób. Dlatego organizatorzy kampanii zadbali o odpowiednie wsparcie dla osób chętnych pożegnać się z nałogiem i stworzyli 12-tygodniowy program motywacyjny, który pozwoli przygotować się do walki z chorobą i pomoże w samym procesie leczenia. Skończ z paleniem i zmień zakończenie na www.koniecpapierosa.pl
W ramach kampanii organizatorzy akcji zachęcają także do skorzystania z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym i konsultacji ze specjalistą leczenia uzależnień pod specjalnym numerem infolinii 801-108-108 lub 22 211 80 15.1
***
Organizatorem kampanii społecznej „Koniec z papierosem" jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, a partnerami kampanii są: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska Federacja Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, Fundacja Udar Mózgu, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Carint, Fundacja Cardiovascular, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia. Do akcji włączyły się także warszawskie biblioteki śródmiejskie, księgarnie MiTo, Tarabuk, Tajne Komplety, Zła Buka i Litera Cafe, a także portale lubimyczytać.pl oraz kampaniespołeczne.pl. Mecenasem kampanii jest firma Pfizer.

1 Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Koszt połączenia Całkowity koszt połączenia z numeru stacjonarnego wynosi jeden impuls, a z telefonu komórkowego według taryfy operatora.
W celu obniżenia kosztów ponoszonych przez osoby dzwoniące z telefonów komórkowych aktywowany został dodatkowy numer. Numer obsługujący połączenia z sieci komórkowych: 22 211 80 15. Koszt za połączenie – wg stawki operatora komórkowego osoby wykonującej połączenie (każdy operator ma inną taryfę)

 

Poprawiony: czwartek, 19 listopada 2015 15:53