Bakteria, która sieje spustoszenie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 02 sierpnia 2015 14:19

Bakteria, która sieje spustoszenie.


Helicobacter pylori to groźna bakteria, której nosicielem może być każdy z nas. Została odkryta dość niedawno bo w 1983 roku. Według badań klinicznych odpowiada ona za 90% wrzodów dwunastnicy i może prowadzić do raka żołądka. Jak można się nią zarazić i jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni? Oto odpowiedź na te pytania.

Czym jest Helicobacter pylori?
Bakteria ta zaliczana jest do pałeczek i zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej żołądka. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, aż 70% osób w krajach rozwijających się i 30% w krajach rozwiniętych, jest nią zakażonych. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę konsekwencje jakie niesie ze sobą ta bakteria. Helicobacter pylori zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. zapalenia żołądka typu B i wrzodów trawiennych. Badania potwierdzają, że odpowiada ona za ok. 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Przewlekła infekcja tą bakterią może powodować raka, a także chłoniaka błony śluzowej żołądka.
Naukowcy wiążą występowanie Helicobacter pylori z wieloma chorobami spoza przewodu pokarmowego. Podejrzewa się, że może być przyczyną powstawania astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, choroby Raynauda, zespółu Sjögrena, zapalenia naczyń związane z IgA, autoimmunologicznej małopłytkowości, autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, choroby Parkinsona, trądziku różowatego, łysienia plackowatego, czy marskości wątroby. Badania nie są do końca jednoznaczne, jednak wielu naukowców coraz częściej jest przekonana do tej hipotezy.

Jak można się zarazić?
Bakterią H. Pylori można się zarazić poprzez drogę pokarmową, w większości przypadków następuje to do 10 roku życia. Najczęściej bakteria przechodzi z matki na dziecko i niezwalczona utrzymuje się w organizmie przez całe życie. Konkretny rodzaj zakażenia nie jest do końca znany i badacze wciąż nie wiedzą na 100% w którym momencie dochodzi do pojawienia się bakterii w naszym ciele. Najprawdopodobniej jednak przyczyną może być kontakt ze śliną zakażonej osoby na przykład podczas picia z jednej butelki, jedzenia z jednego talerza lub poprzez jedzenie brudnymi rękoma.


Objawy
Skąd wiadomo, że mamy w sobie bakterię? Niestety samo zakażenie występuje bezobjawowo. Można mieć jednak pewne podejrzenia jeśli zaobserwujemy u siebie lub u kogoś bliskiego niestrawności, wzdęcia, bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączkę, pogorszenie samopoczucia i biegunki. To może oznaczać, że bakteria już zaatakowała przewód pokarmowy i należy zgłosić się do lekarza.


Jak sprawdzić czy mamy bakterię?
Niestety póki co nie można się zabezpieczyć przez zarażeniem się tą bakterią. Warto więc badać się regularnie. Każdy z nas może sprawdzić czy jest zarażony Helicobacter pylori, nawet bez wizyty u lekarza. Wystarczy specjalny test, który kosztuje od ok. 20 do 30 zł i można go wykonać we własnym domu.
W ofercie agito.pl dostępne są dwa rodzaje testów przesiewowych: z krwi, lub z kału. Pierwszy z nich wykonuje się z krwi pobranej z palca, która za pomocą dołączonej pipetki nanosi się na płytkę testową. Wynik testu odczytuje się w postaci barwnych prążków po 15 minutach. Test wykrywa przeciwciała IgG, swoiste dla bakterii Helicobacter pylori. Przeciwciała występują w organizmie człowieka zakażonego bakterią, a ich obecność świadczy o aktualnym lub przebytym zakażeniu organizmu. Pamiętajmy jednak, że w celu postawienia ostatecznej diagnozy i podjęcia ewentualnego leczenia, należy zwrócić się do lekarza.
Drugi rodzaj testu polega na pobraniu próbki kału. Próbkę umieszcza się w pojemniku z roztworem. Następnie 3 krople roztworu nanosi się na płytkę testową. Wynik testu odczytuje się w postaci barwnych prążków po 10 minutach. Pozostałe po wykonaniu badania składniki testu można usunąć do śmietnika z odpadami domowymi.
Ponieważ w większości przypadków zakażenie bakterią Helicobacter pylori nie daje objawów, każdy powinien regularnie, najlepiej raz do roku, badać się w ramach profilaktyki.

Jeśli okaże się, że jesteśmy zakażeni bakterią koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, który ewentualnie zleci dodatkowe badania lub rozpocznie leczenie.
Jako wspomaganie kuracji, warto zastosować lekkostrawną dietę, zalecaną przy wszelkich dolegliwościach żołądkowych.
Testy na wykrywanie antygenów Helicobacter dostępne są w sklepie agito.pl


O Agito.pl
Agito.pl to jeden z największych polskich sklepów internetowych. Od 13 lat oferuje swoim Klientom szeroką gamę markowych produktów najwyższej jakości, m.in. sprzęt AGD i RTV, artykuły komputerowe i fotograficzne, wyposażenie domu i ogrodu, produkty dla dzieci, kosmetyki, produkty z działu sport i turystyka, artykuły dla zwierząt i artykuły spożywcze. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym, rozbudowanej logistyce oraz bezpośredniej współpracy z autoryzowanymi producentami i dystrybutorami, cieszy się wysokim zaufaniem i dobrą opinią wśród Klientów. Wg. niezależnego portalu opinii Opineo.pl, sklep poleca 97% Klientów. W 2014 roku Agito.pl otrzymało prestiżowe wyróżnienie Jakość Roku 2014 w kategorii Usługa, I miejsce w Rankingu "Zaufane Opinie Ceneo.pl 2014" oraz II miejsce w "Rankingu Sklepów Internetowych" Opineo.pl w kategorii Mega-Sklep.
www.agito.pl

 

/źródło - STUDIO111/


 

Poprawiony: niedziela, 02 sierpnia 2015 14:36