Woda! Dbaj o nią...nie tylko od święta Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 22 marca 2015 11:47

Woda w centrum kuchennych aktywności
Dbaj o nią... nie tylko od święta


Woda jest źródłem wszystkiego – dzięki niej żyjemy i możemy prawidłowo funkcjonować. Służy nam do picia, gotowania, mycia i sprzątania. W Polsce jeden mieszkaniec w ciągu dnia konsumuje ok. 110-150 l wody, z czego ok. 10% pochłaniają czynności kuchenne.

Zasoby wody pitnej kurczą się w zastraszającym tempie, dlatego musimy nią rozsądnie gospodarować. Przypomina o tym coroczny Światowy Dzień Wody (22 marca). Do apelu przyłącza się też Brita, jeden ze światowych liderów w kategorii filtracji wody.
Sytuacja z dostępem do dobrej jakościowo wody pitnej w Polsce nie wygląda kolorowo – nad Wisłą na jednego mieszkańca przypada w skali roku zaledwie ok. 1700 m³, podczas gdy średnia w Europie wynosi 5100 m³. Te liczby mówią same za siebie i w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może nam grozić jej deficyt. Najwięcej, bo aż 70% jej zasobów pochłania żywność. Potrzebujemy jej bowiem w rolnictwie, późniejszej produkcji, a na końcu we własnej kuchni. Rozsądne korzystanie z zasobów wody stanowi więc niemałe wyzwanie XXI wieku. Głównym źródłem wody pitnej, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, jest tzw. kranówka. Francuzi czy mieszkańcy basenu Morza Śródziemnomorskiego od lat piją wodę z kranu, jest ona podawana nawet gościom w restauracjach! W Polsce jednak ciągle nie możemy przekonać się do jej jakości, pomimo tego, że spełnia ona restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej. Ciągle nam źle pachnie, wygląda mało zachęcająco, jest mętna i twarda. Istnieje jednak prosty sposób na poprawienie jej walorów – to codzienne filtrowanie wody z wykorzystaniem filtrów Brita. Tę skuteczną metodę stosuje już ok. 250 milionów ludzi na całym świecie!
Kuchnia – miejsce kobiety?
Powszechnie uważa się, że kuchnia jest miejscem, w którym czas spędzają głównie kobiety. Jednak coraz częściej możemy znaleźć tam też panów, którzy chętnie eksperymentują z potrawami i poszukują „swoich" smaków. Panie więcej czasu poświęcają na przygotowywanie potraw, a panowie z kolei wolą gotować drobne przekąski idealne np. do jedzenia w trakcie oglądania meczu. Wspólnym elementem dla obu płci jest zaś przygotowywanie napojów w celu zaspokojenia pragnienia. Będąc w domu, aż 94% badanych wybiera wtedy kawę lub herbatę – wynika z badania przeprowadzonego przez markę BRITA . W celu przygotowania napojów gorących korzystamy najczęściej z wody kranu, mimo iż nie jest ona wolna od wad – tak deklaruje 87% ankietowanych. Oprócz picia, popularna „kranówka" służy nam również do gotowania (94%), do żelazka (63%) oraz przygotowywania lodu (52%) . Nieporównywalnie mniej osób wskazało na korzystanie z wody butelkowanej w trakcie wykonywania tych czynności w gospodarstwie domowym.
Sposób na lepszą wodę
Widać, że „kranówka" ma potencjał, dlatego proste sposoby na poprawienie jej jakości są niezwykle cenne. Najlepiej przekonać się o zaletach filtracji na własnej skórze, a raczej z wykorzystaniem własnych oczu i kubków smakowych. Jesteśmy narodem, który uwielbia pić kawę (51,3%) i herbatę (48,7%) , a na ich smak ma wpływ kilka czynników m.in. metoda parzenia oraz jakość użytej wody. Napoje gorące „nie lubią" zbyt twardej wody, bo uniemożliwia ona wydobycie ich pełnego smaku i barwy. W przypadku herbaty twardość wody i wysoka zawartość chloru objawia się mało apetycznie wyglądającym kożuchem na jej powierzchni. Rozwiązaniem problemów z wodą w naszej kuchni może być jej filtrowanie z wykorzystaniem dzbanków Brita. Niestety w dalszym ciągu świadomość filtrowania wody wśród Polaków nie jest zbyt wysoka. Zdaniem 33% badanych dzięki filtracji woda robi się czystsza, 24% z nich wskazało na widoczne zmniejszenia osadzającego się kamienia, a 12% wie, że lepiej smakuje. Jednak oprócz tych widocznych gołym okiem i wyczuwalnych smakowo korzyści, filtrowanie wody daje nam znacznie więcej. Podobno najtrudniej wpaść na najprostsze rozwiązania – tymczasem dzięki codziennej filtracji wody nasze życie stanie się prostsze i znacznie smaczniejsze! Dlaczego?
1. Radość płynąca ze smaków i aromatów – przefiltrowana woda jest przede wszystkim smaczniejsza, ponieważ usuwamy z niej chlor, który odpowiada za nieprzyjemny zapach. Redukujemy także jej twardość. Herbata i kawa w 90% składają się z wody, której jakość w znaczącej mierze decyduje o ich smaku. Gorące napoje „nie lubią" twardej wody, ponieważ przeszkadza ona w ich zaparzeniu – nie pozwala w pełni wydobyć ich smaku i aromatu. Co więcej, to właśnie twardość powoduje powstawanie na powierzchni herbaty nieapetycznego kożucha.
2. Koniec walki z kamieniem – brzydki osad w czajniku czy ekspresie do kawy to zasługa twardej wody. Filtr Brita usuwa ok. 50% twardości tymczasowej i tym samym zapobiega osadzaniu się kamienia w tych urządzeniach. Dzięki temu dłużej pozostają trwałe i co równie istotne, zużywają mniej prądu.
3. Świadome i ekologiczne życie – po pierwsze, filtrując wodę działasz na rzecz ograniczenia liczby plastikowych odpadów, które stanowią coraz większy problem ze względu na czas ich rozkładu (ok. 800 lat) i miejsce potrzebne na ich składowanie. Po drugie, nie musisz pamiętać o jej regularnym zakupie i nosić ciężkich zgrzewek. Po trzecie, oszczędzasz! Biorąc pod uwagę koszt dzbanka i filtrów wymiennych cena litra przefiltrowanej wody wynosi ok. 20 groszy. To znacznie mniej niż jakiekolwiek wody butelkowanej.

/źródło - Multi PR/


Poprawiony: niedziela, 22 marca 2015 12:02