Domowy wyrób alkoholu - od czego zacząć? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 21 marca 2015 15:41

Domowy wyrób alkoholu – od czego zacząć?

Absolutnie każdy, kto chce spróbować swoich sił w domowej produkcji alkoholu, powinien się do tego dobrze przygotować. Nietrudno bowiem jest popełnić jakiś błąd, który zaprzepaści całą pracę. Podstawą jest oczywiście dobry sprzęt, ale nie musimy kupować od razu całego zestawu gorzelniczego, bo sami także mniej czy bardziej profesjonalny sprzęt możemy zrobić. Od czego zatem zacząć, co koniecznie trzeba wiedzieć?

 

Jaki sprzęt?

Bez odpowiedniego sprzętu oczywiście alkoholu w domu nie zrobimy. Po pierwsze należy zaopatrzyć się w fermentator. Może to być pojemnik fermentacyjny, który bez trudu możemy kupić za nieduże pieniądze (taki o pojemności 30 litrów można nabyć już za kilkanaście złotych), a także beczka czy dymion. Kolejnym istotnym elementem jest cukromierz służący do mierzenia stężenia cukru w cieczy. Obecnie na rynku istnieje wiele „modeli” zarówno szklanych jak i plastikowych. Wszystkie posiadają obciążenie u dołu oraz wykalibrowaną skalę, która określa stężenie cukru. Warto pamiętać o tym, że najbardziej wiarygodne pomiary można uzyskać w temperaturze 20 st. C. Ponadto będzie potrzebny korek z rurką fermentacyjną, chyba że posiadamy zestaw gorzelniany.

Jakie produkty będą potrzebne?

Podstawowymi i niezbędnymi produktami są oczywiście woda, cukier, drożdże. Ponadto będą potrzebne kwasek oraz pożywka, chyba że posiadamy zestaw gorzelniany, środki klarujące. Jak zatem widać, aby zrobić alkohol domowym sposobem, nie trzeba wiele.

Czym jest nastaw?

Każdy, kto zajmuje się produkcją alkoholu wie bardzo dobrze czym ów nastaw jest, jednak osoby, które do tej pory nie miały nic wspólnego z tematem, mają prawo nie wiedzieć, zatem odpowiedzmy. Nastaw jest mieszaniną cukru i wody bądź też owoców i wody z drożdżami. W przeciwieństwie do zacieru (gdy chcemy zrobić bimber) w nastawie nie wykorzystuje się enzymów scukrzających, bowiem drożdże same zmieniają sacharozę na fruktozę oraz glukozę. Nastaw z cukru jest najprostszym, jaki może być, trzeba jednak znać przepis, by wszystko odpowiednio połączyć i uzyskać pożądany efekt. Średnio z jednego kilograma cukru uzyskać można 1 litr 50 proc. alkoholu.

Jak zrobić nastaw?

Zanim zaczniemy robić nastaw, najpierw musimy oczywiście ustalić, jaki alkohol chcemy uzyskać. Dopiero wtedy zaczynamy gromadzić potrzebne składniki i tak, dla przykładu dzięki nastawom z owoców można uzyskać winiaki, a przez zacier z ziarna można zrobić whisky. Duże znaczenie ma również to, jakie drożdże wybierzemy, bo jest w czym wybierać, a muszą one być odpowiednio dobrane do nastawu. Z tym nie powinno być jednak większego problemu, bo na opakowaniu drożdży dokładnie jest opisane, do czego są przeznaczone, jak działają, ile należy dodać na daną ilość.

Warto pamiętać, że zawartość cukru w nastawie powinna oscylować w granicach około 220 g/l czyli 22Blg, jednakże w przypadku mocniejszych drożdży może dochodzić do 260 g/l czyli 26Blg. Zwyczajowo temperatura nie może przekraczać 25 st. C (chyba, że na opakowaniu podana jest inna temperatura). Z 17 gramów cukru można uzyskać 1 proc. alkoholu. Z jednego kilograma cukru można zrobić przykładowo litr 50 proc. destylatu bądź około 0,5 litra spirytusu.

Nastaw cukrowy

Do przygotowania nastawu cukrowego, który jest najprostszym z możliwych, wystarczą cukier, drożdże oraz woda i ewentualnie pożywka. Dzięki niej drożdżom z całą pewnością niczego nie zabraknie i proces fermentacji będzie mógł odbywać się w prawidłowy sposób. W przypadku mocnych drożdży, do których potrzebne jest około 6 kilogramów cukru potrzeba 25 litrów wody. Najlepszym sposobem na to, aby ocenić czy fermentacja dobiegła końca jest sprawdzenie cukromierzem. Jeśli jego wskazania są ujemne (powinno być około -3), oznacza to, że wszystko poszło zgodnie z planem. Warto tutaj zaopatrzyć się w cukromierz ze skalą także poniżej zera, bo w niektórych modelach jej nie ma i wówczas trzeba sprawdzać „na oko”. Na koniec jeszcze trzeba dodać środek klarujący, bo do gotowania nadaje się dopiero idealnie czysty płyn.

Od czego zależy jakość nastawu?

Nie ma sensu się oszukiwać – jakość zależy od tego, jakich składników użyjemy. Jeśli chcemy do minimum ograniczyć niepożądane smaki i inne elementy, musimy wybrać dobrej jakości produkty. Po pierwsze cukier powinien być rafinowany, a drożdże najlepiej gorzelnicze. Są to bowiem drożdże, które wykazują wyższą odporność na obecność etanolu i są mniej czułe na zmiany temperatur. Gorzej zachowują się drożdże piwne, winne czy też piekarskie, które dają mniej zadowalające wyniki fermentacji. Woda raczej nie powinna mieć negatywnego wpływu na nastaw, chyba że jest mocno chlorowana.

Artykuł został opracowany przez Alembik.eu - domowa produkcja alkoholi.

Logo Alembik.eu

Poprawiony: poniedziałek, 23 marca 2015 11:29