Akcja odpieluchowanie - jak się do niej przygotować? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 24 września 2014 15:10

Akcja odpieluchowanie – jak się do niej przygotować?

Trudno jest ustalić skąd bierze się strach dzieci przed korzystaniem z łazienki, a dokładniej z toalety. Wszyscy pamiętamy komedię „I kto to mówi 2” i chłopca widzącego w ubikacji wielkiego, złośliwego potwora. Rodzice, którzy są w trakcie przyuczania swoich pociech do nocnika, z pewnością potwierdzą, że obawy dzieci pozostały niezmienione.  Jak zatem przeprowadzić  bezstresowe nocnikowanie?

Kwestia oswojenia
Usuwanie pieluchy to dla dziecka duża zmiana. Aby ten proces nie przebiegał zbyt gwałtownie, można rozpocząć go od stosowania specjalnych majtek treningowych. Są one bardziej chłonne niż zwykła bielizna i nie przemakają na zewnątrz. Poza tym, gwarantują dziecku komfort porównywalny z tym, jaki odczuwa będąc tylko w majteczkach, ale jednocześnie pozwalają mu odczuć, że ma mokro, czego nie gwarantują klasyczne pampersy.
Istnieje pogląd, że zanim coś polubimy, musimy to zaakceptować. Wbrew pozorom, z nocnikiem jest podobnie. Zanim więc na dobre rozpoczniemy naukę właściwego korzystania z niego, warto podsunąć go dzieciom jako zabawkę - w końcu znajome zabawki nie powodują strachu.

Co nocnik zrobi za mamę?
Najczęstszym utrudnieniem w czasie odpieluchowania jest utrzymanie dziecka w jednym miejscu, a dokładnie mówiąc – na nocniku. Dlatego zamiast opracowywać „program rozrywkowy” dla malucha, by usiedział choć pięć minut na ubikacji, lepiej wybrać odpowiedni egzemplarz nocnika. Nie dajmy się jednak uwieść modelom z funkcją grania melodyjek, jak i takim, które mogą się przemieszczać. Nocnik przypominający zabawkę, jak one wszystkie, może się szybko znudzić. Dlatego lepiej od razu postawić na klasyczny model. Możemy mieć pewność, że dziecko nie będzie miało wątpliwości, co jego zastosowania.– Przy wyborze nocnika wiele mam bierze pod uwagę także praktyczne aspekty, jak choćby ich czyszczenie, dlatego coraz większą popularnością cieszą się te z wymienialnym wkładem. Dzięki nim nie trzeba myć całego nocnika. Ponadto warto zaopatrzyć się w jednorazowe nocniki biodegradowalne, które z pewnością nie raz uratują sytuację na spacerze z dzieckiem. Szeroka oferta wszystkich produktów przydatnych podczas odpieluchowywania znajduje się m.in. w sklepie internetowym www.wielorazowepieluszki.pl – podkreśla Magdalena Kalinowska, ekspert ds. naturalnej pielęgnacji dzieci oraz  wielorazowego pieluchowania.
Jeśli mamy już niezbędne przyrządy, możemy przystąpić do wyjaśnieniu dziecko, jak żyć bez pieluszki.

Teoria odpieluchowania dla dużych i małych
Wybór metody edukacyjnej w zasadzie zależy od inwencji i poświęcenia rodzica. Kiedy prośby i tłumaczenia nie zdają egzaminu, zawsze możemy posłużyć się książeczkami, które w bardziej obrazowy sposób tłumaczą dziecku  istotę problemu. Bez względu na to, w jaki sposób będziemy przyuczać dziecko do nocnika, warto pamiętać o kilku zasadach:
–    nie wywołujmy napiętej atmosfery w czasie nauki, dziecko musi kojarzyć siedzenie na nocniku z czymś miłym;
–    maluch nie powinien przesiadywać na nocniku, lepiej by był na nim częściej, niż dłużej;
–    dziecko powinno stabilnie siedzieć na swoim nocniku opierając stopy o podłogę, weźmy to pod uwagę dokonując zakupu.
Jakkolwiek akcja odpieluchowania wymaga od rodziców wiele cierpliwości, jej efekty są nieprzecenione. Poszerzenie garderoby dziecka o majtki zamiast pieluch czy brak problemów z załatwianiem potrzeb fizjologicznych poza domem, to tylko niektóre z powodów, dla których warto dobrze przygotować się do nocnikowania.

 

/źródło - /