Wiedza o zdrowiu i dla zdrowia - ważna sprawa Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 05 czerwca 2014 12:33

Wiedza o zdrowiu i dla zdrowia – ważna sprawa

Choć dwie trzecie Polaków deklaruje, że dba o zdrowie, to przy szczegółowej analizie dostępnych raportów nie wygląda to już tak dobrze, jak na początku. Nasze mniemanie o prozdrowotnym stylu życia różni się od zasad profilaktycznych, które powinniśmy wprowadzać w swoje życie. Rozbieżności jest całkiem sporo.

Przeciętny Polak zdaje sobie sprawę z tego, co tworzy zdrowie, a wymieniając czynniki wpływające na dobry stan organizmu bez większego zastanowienia wymienia: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, znikomą ilość używek (alkohol, papierosy) bądź rezygnację z używek, dalej wymieniane są badania profilaktyczne i odpowiednia ilość wypoczynku.

Natomiast pytając o osobiste elementy prozdrowotnego stylu życia, odpowiedzi bywają skromne, żeby nie powiedzieć, że żadne. Polacy mówią, że chętnie sięgają po owoce, ale jednocześnie nie stronią od tłustych potraw czy alkoholu. O jakimkolwiek ruchu raczej nie ma mowy – sobotni czy niedzielny spacer to cała aktywność w ciągu tygodnia. Badania profilaktyczne ograniczane są do minimum, a to znaczy, że zazwyczaj poddawane kontroli jest ciśnienie krwi czy podstawowe badania ginekologiczne. Do stomatologa zazwyczaj chodzimy z bólem, a badania krwi robimy tylko w przypadku podejrzenia jakieś choroby.

Zapominamy, że nasz organizm to całość, a nie poszczególne elementy i jak na całość przystało należy wykonywać badania profilaktyczne nie tylko regularnie, ale i w obszernym zakresie. Pomiar ciśnienia krwi, przegląd jamy ustnej u stomatologa, badanie okulistyczne, pomiar glukozy, cytologia, badania serca, wizyty u ortopedy oraz na wszelkich badaniach profilaktyki nowotworowej dla kobiet i mężczyzn. Dużo tego? Owszem, ale zapominamy o tym, że im więcej czasu poświęcimy na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną tym mniej czasu spędzimy w kolejkach u specjalistów.

Higieniczny tryb życia i wczesna diagnostyka to podstawa dla długiego i zdrowego życia i jak mówią stulatkowie w dniu swojego jubileuszu – można żyć bez chorowania, ale tylko wówczas, gdy zdrowo się odżywiamy i zachowujemy sprawność fizyczną. Ważny jest też umiar w jedzeniu i piciu.

Obecnie w ramach różnych organizowanych akcji profilaktycznych można zrobić coraz więcej badań zupełnie za darmo. Już nie tylko pomiar ciśnienia krwi, badanie na cukier czy przegląd jamy ustnej, ale i USG jamy brzusznej, badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych czy mammografia. W ramach darmowych badań wykonuje się również ocenę zmian skórnych na ciele, badania tarczycy czy serca. Coraz więcej badań, to coraz większe możliwości, aby szybko wyłapać niepokojące zmiany, bądź też wprowadzić w życie prozdrowotne zmiany.

Po to, aby wziąć udział w tego typu festynach zdrowotnych nie trzeba zbyt wiele, wystarczy chęć do przebadania się, a czasami telefoniczna bądź mailowa rejestracja na te bardziej specjalistyczne badania. Jednak na samym początku potrzebna jest nam wiedza, że akcje będą się odbywały w tym czy innym mieście, w wybranym terminie. Część ogłoszeń pojawia się w lokalnej prasie, na plakatach w środkach komunikacji miejskiej, a także rzecz oczywista w Internecie w serwisach medycznych oraz obowiązkowo na Facebooku – warto więc przeglądać ogłoszenia w różnych kanałach przekazu.

Na wielu portalach medycznych znajdują się ogłoszenia o akcjach społecznych odbywających się na terenie całej Polski (lokalne media), dlatego gorąco zachęcamy do przeglądania ogłoszeń właśnie w każdej wolnej chwili.

Każdy ma prawo korzystać z tego, co powszechne i ogólnodostępne.

(grafika: www.sxc.hu)

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal www.ekliniki.pl specjalizujący się w dostarczaniu informacji o leczeniu w Polsce.