Urządzamy pokoik dla dziecka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 29 listopada 2013 14:02

Urządzamy pokój dla dziecka

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny wiąże się wieloma przygotowaniami. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji dziecięcy pokój czy tylko kącik w sypialni, warto przemyśleć jego aranżację.

 

Pokoik dziecięcy
Kąpanie, przewijanie, ubieranie, karmienie to czynności, w których nic nie powinno nam przeszkadzać. Warto zorganizować przestrzeń tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Jeśli możemy pozwolić sobie na aranżację całego pokoju z myślą o dziecku, to, poza łóżeczkiem, warto wstawić do niego wygodny fotel do karmienia, komodę z miejscem na przewijak i pojemną szafę. Nawet, jeśli na początku wyda nam się zbyt duża, to z czasem na pewno się zapełni. Przy małym dziecku miejsca do przechowywania nigdy nie jest zbyt wiele.

Kącik blisko rodziców
Jeśli jednak nie mamy możliwości wygospodarowania dla malucha osobnego pokoju, to musimy zastanowić się, jak zorganizować przestrzeń, aby pomieścić na niej najważniejsze elementy. W pierwszych miesiącach życia dziecka dobrze jest, aby spało ono blisko rodziców, dlatego takie rozwiązanie też ma swoje plusy. Możemy w zasadzie ograniczyć się do łóżeczka i montowanego na nim przewijaka. Oczywiście, w domu musi pojawić się też cała masa akcesoriów, wanienka, ubranka i tym podobne, ale nie należą one do rzeczy wielkogabarytowych i wystarczy znaleźć dla nich miejsce do przechowywania.

Funkcjonalność
Planując aranżację dobrze jest wyobrazić sobie, jak będziemy wykonywać różne czynności i czy będzie to wygodne. Dla przykładu: czy mamy wystarczająco dobre dojście do łóżeczka, czy blisko przewijaka jest miejsce na pieluszki i kosmetyki do pielęgnacji? Dobrze jest też zaplanować dodatkowe, subtelne oświetlenie, które nocą nie rozbudzi dziecka i nas samych. Funkcjonalne rozwiązania oszczędzą nam stresu i ułatwią opiekę nad maluchem.

Estetyka
Kolejnym elementem po funkcjonalności jest estetyka. Choć zajmuje drugie miejsce na liście priorytetów, to warto poświęcić jej równie dużo uwagi. Najpopularniejszym kryterium doboru kolorów jest płeć dziecka – dla chłopców niebieski, dla dziewczynek różowy. W tych grupach kolorystycznych oferta produktów dla dzieci jest najbogatsza. Jeśli jednak chcemy wyjść poza ten schemat, też nie powinno z tym być problemu. – Widzimy coraz większe zainteresowanie pościelami, przewijakami i w ogóle produktami dla małych dzieci, w innych kolorach niż niebieski i różowy. W naszej ofercie można znaleźć sporo szarości, beżów, zieleni czy odcieni żółtego i cieszą się równie dużą popularnością, co róże i błękity – mówi Dorota Cebula z firmy Ceba Baby.

Kompletując wyprawkę dla dziecka nie powinno się zapominać o efekcie końcowym, czyli tym, jak wszystko razem będzie wyglądało. Produkty dla dzieci to często feeria barw i wzorów. Aby uniknąć chaosu dobrze jest trzymać się jednej koncepcji stylistycznej i kolorystycznej (patrz załączone zdjęcia). Inspiracji można szukać w prasie i Internecie. - Jeśli marzy nam się pokój małego marynarza, to biało – granatowe dodatki i produkty z kolekcji Marynarski od Ceba Baby, pozwolą stworzyć taki klimat – mówi D. Cebula. - Jeśli chcemy, aby było wesoło i kolorowo, to pomogą nam pościel i przewijak z nowej kolekcji HiHi lub Lovely World, również od Ceba Baby. Dokupując kolejne elementy do pokoju lub kącika dziecka warto trzymać się podobnej stylistyki. Dużym ułatwieniem są kolekcje, w ramach których wiele produktów od pościeli, przez przewijak, rożek, śpiworek po kojec i ręczniczek jest dostępnych w jednym wzorze – dodaje.

 

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 21:06