Zdrowie zaczerpnięte ze źródła Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 28 maja 2013 15:22

Zdrowie zaczerpnięte ze źródła, czyli woda źródlana Mama i ja

Długo oczekiwana wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wraz z temperaturą powietrza wzrośnie nasze zapotrzebowanie na płyny. Odpowiednie nawodnienie organizmu w ciepłe miesiące jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących. Z myślą o nich powstała krystalicznie czysta woda źródlana Mama i ja. Spełniająca rygorystyczne normy, polecana przez Centrum Zdrowia Dziecka, woda o zbilansowanym składzie, skutecznie ugasi pragnienie, nawodni, ułatwi przygotowanie zdrowych posiłków dla najmłodszych, a także zadba o urodę i dobre samopoczucie ich mam.

Uśmiechnięte kobiety w ciąży, świeżo upieczone mamy dumnie spacerujące z wózkami po parku, radosne maluchy bawiące się w piaskownicy – to pierwsze zwiastuny wiosny. Aby upał i związane z nim ryzyko odwodnienia nie zakłóciły radosnych chwil przyszłym i obecnym mamom oraz, co najważniejsze ich pociechom – producent przypomina o piciu wody źródlanej, koniecznie dostosowanej do potrzeb maluszków i kobiet brzemiennych oraz w trakcie laktacji. Naturalna woda źródlana Mama i ja, dostępna w butelkach o pojemności 1.5 L i 0.5 L, tylko i wyłącznie w wersji niegazowanej powinna z pewnością znaleźć się na liście wiosennych zakupów wszystkich rodziców dbających o zdrowie swoje i najbliższych.

Z pewnego źródła

Mama i ja to niegazowana woda źródlana, która dzięki doskonale zbilansowanemu składowi i czystości może być podawana dzieciom od pierwszych chwil życia. Polecana jest również kobietom w ciąży i mamom karmiącym. Woda Mama i ja czerpana jest z głębokości 170 metrów, ze źródła bijącego na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, co gwarantuje jej czystość pod względem fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Wydobycie wody z podziemnych warstw wodonośnych, dobrze izolowanych od czynników zewnętrznych gwarantuje wodzie czystość i brak zanieczyszczeń chemicznych i mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia, pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Główną zaletą wody mama i ja jest niski stopień mineralizacji i zawartości sodu. Ilość składników mineralnych w wodzie dla najmłodszych nie może bowiem przekraczać 500 mg/l. Wynika to z faktu, iż niemowlęta nie mają jeszcze odpowiednio ukształtowanych organów wewnętrznych: wątroby i nerek, odpowiedzialnych za trawienie związków chemicznych i soli mineralnych.

Ja i mama

Wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych w naszych dzieciach to inwestycja na lata. Prozdrowotny styl życia, który zależy przede wszystkim od diety determinuje bowiem rozwój, zapobiega wielu chorobom a także nadwadze. Proces przyzwyczajania dziecka do zdrowych produktów rozpoczyna się już w okresie prenatalnym, kiedy to dieta mamy wpływa na rozwijający się płód. Od rodziców w głównej mierze zależy, czy ich dzieci w przyszłości będą sięgać po słodzone napoje, czy wodę. Zarówno mama i jak i tata powinni zatem jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do smaku czystej, źródlanej wody. Jest ona jest bowiem niezbędna do podtrzymywania funkcji życiowych, odpowiada za regulację temperatury ciała oraz umożliwia dostarczenie do komórek ciała niezbędnych składników odżywczych. Dostarczana na początku wraz z mlekiem mamy oraz w późniejszym okresie życia w formie posiłków i napojów, decyduje o prawidłowym i zdrowym rozwoju dziecka. Jej niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń w gospodarce wodno - elektrolitowej, co bardzo szybko odbije się na zdrowiu i samopoczuciu naszej pociechy.

Ze sprawdzonego źródła

Produkty spożywcze przeznaczone dla dzieci powinny zawierać odpowiednie atesty. Woda Mama i ja poszczycić się może pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka – największego i najnowocześniejszego szpitala pediatrycznego w Polsce oraz jednostki badawczo-rozwojowej. Zgodnie z jego opinią produkt może być przeznaczony do przygotowania posiłków dla niemowląt i małych dzieci. Co więcej, woda Mama i ja uzyskała rekomendację jednego z najstarszych, a jednocześnie najbardziej renomowanych ośrodków położniczo – ginekologicznych w Warszawie - Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie. W placówce tej woda Mama i ja polecana jest świeżo upieczonym mamom, jako produkt wspomagający karmienie piersią. Natomiast spośród 15 testowanych produktów rankingu wód Fundacji Pro-Test woda Mama i ja dostała jedną z dwóch najwyższych ocen. Badanie obejmowało między innymi ocenę oznakowania etykiety, sprawdzenie zgodności składu z deklaracją na etykiecie, weryfikację czystości wody, jakość sensoryczna, czyli smak, zapach, wygląd i konsystencję wody.

Wiosna to czas, kiedy do życia budzi się nie tylko natura. Zbudzeni po zimowym letargu, również w nas rodzi się chęć do zmian. Jednym z etapów letniej metamorfozy jest z pewnością zmiana złych nawyków żywieniowych. Zwiększone pragnienie będzie zatem idealną okazją do zaprzestania picia słodzonych napojów i zastąpienie ich wodą źródlaną oraz przyzwyczajenia naszego maluszka od najmłodszych lat do jej neutralnego smaku. Wodę Woda i ja po otwarciu należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 24 godzin.

 

Woda letnią porą – czyli lekcje z dietetykiem dziecięcym

Woda, najbardziej naturalny składnik naszej diety - gasi pragnienie, doskonale nawadnia, ma neutralny smak, jest zdrowa. Rodzice to wiedzą, dzieciom z kolei należy tą wiedzę przekazać. Lato, ze względu na zwiększone pragnienie to idealna pora, aby odstawić słodzone napoje i rozpocząć naukę. Dlaczego ważne jest picie wody latem i jaki ma wpływ na organizm małego człowieka opowie mgr Iwona Gryszkin – dietetyk dziecięcy z gabinetu Profilaktyka Zdrowia, aktywny członek Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Dietetyki.

Czapka na głowę i faktor to niezbędne elementy letnich spacerów mamy z dzieckiem. Gdy temperatura powietrza wzrasta warto mieć pod ręką również wodę, najlepiej taką, która przystosowana jest do potrzeb małych dzieci. Jaki skład powinna mieć woda dla najmłodszych? I dlaczego w miejsce słodkich napojów powinno podawać się dzieciom wodę? Na pytania te odpowie dietetyk dziecięcy, mgr Iwona Gryszkin.

Wykład I - Ile wody dla malucha?

W przypadku noworodka woda stanowi blisko 80% masy ciała. Przyjmuje się, że dzieci karmione piersią do 6 miesiąca życia powinny być dopajane, jedynie w wyjątkowych okolicznościach, jak biegunka, wymioty, zaparcia, czy wysoka temperatura, a po 6-tym miesiącu przyjmować wodę wraz z innymi potrawami, jak zupki czy soczki. W przypadku dzieci karmionych mieszanką modyfikowaną od 6 do 8 razy na dobę, woda może być podawana kilka razy w ciągu dnia, najlepiej w przerwie między posiłkami. Jak zalecają specjaliści, niemowlęta powinny dostawać od 100 do 120 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Z kolei dzieci w wieku przedszkolnym 1-3 lat powinny wypijać już około 1, 3 litra wody dziennie. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta latem, kiedy pocąc się tracimy niezbędne minerały. Dorośli sięgają wtedy po wody wysokozmineralizowane. Nie są one jednaj zalecane do podawania niemowlętom i małym dzieciom. ”Wątroba oraz nerki najmłodszych nie poradzą sobie z rozkładem związków chemicznych i soli mineralnych. Dlatego do przygotowywania posiłków i pojenia powinno używać się krystalicznie czystej wody źródlanej, przebadanej pod kątem bezpieczeństwa dla niemowląt. Na tej bazie powinno przyrządzać się mleko, kaszki, zupki i herbatki. Zawartość składników mineralnych w wodzie nie powinna przekraczać 500 mg/l. Bezpieczny produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinie Centrum Zdrowia Dziecka. Przebadana, dobrej jakości woda na etykiecie zawiera dokładny skład oraz zawartość minerałów. Maluszki powinny dostawać wodę niegazowaną, niskozmineralizowaną o obniżonej zawartości sodu” – tłumaczy specjalista.

Wykład II – Woda w miejsce słodzonych napojów

Woda pełni wiele ważnych funkcji w organizmie: reguluje ciepłotę ciała, odgrywa podstawową rolę w procesach trawienia i wydalania, odpowiada za transport składników mineralnych i tlenu do wszystkich komórek, zapobiega próchnicy. Nie warto jej zatem zastępować innymi napojami. ”Pamiętajmy, że latem pragnienie dziecka wzrasta. Zapotrzebowanie na płyny u niemowląt może się pojawić, gdy popołudniowy spacer się przeciągnie, a temperatura powietrza wynosi ponad 20 stopni C. Podawanie dziecku wody jest wtedy najbezpieczniejszą i najprostszą metodą, by zaspokoić pragnienie i uniknąć odwodnienia. Deficyt wody rozpoznamy po rozdrażnieniu, płaczu bez łez, zaparciach, suchości błon śluzowych” – wyjaśnia mgr Iwona Gryszkin, dietetyk dziecięcy. Wielu rodziców składnia się do dopajania swoich pociech nocą za pomocą mleka, czy słodzonych płynów. Takie działanie prowadzi do wzrostu wystąpienia próchnicy, a maluch przyzwyczajony do smaku cukru, nie nabierze zwyczaju picia wody. „ Zdecydowanie lepszą alternatywą jest podawanie maluchowi czystej wody, która zaspokoi pragnienie, nie pociągając za sobą negatywnych konsekwencji” – dodaje Pani Iwona. Co więcej powinniśmy od najmłodszych lat wyeliminować z diety szkraba napoje zawierające nie tylko cukier, ale również konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty.
„ Maluszki uwielbiają słodkie, kolorowe napoje. Składem odbiegają one niestety od naturalnych, szkodząc tym samym maluchowi. Takie napoje nie tylko źle wpływają na ząbki, ale również przyczyniają się do otyłości oraz zniechęcają dziecko do picia tego co najlepsze, czyli wody”- dodaje Pani dietetyk.

Woda stanowi podstawowy składnik diety maluszka. Dostarczana wraz z mlekiem mamy oraz w formie posiłków i napojów, decyduje o prawidłowym i zdrowym rozwoju dziecka, już od pierwszych dni życia. Jej niedobór jak i nadmiar może prowadzić do poważnych zaburzeń w gospodarce wodno - elektrolitowej, co bardzo szybko odbije się na zdrowiu i samopoczuciu naszej pociechy. Zbliżające się lato niech zatem stanie  się okazją do odrobienia zadania domowego, jakim jest stopniowe przyzwyczajenia malucha do smaku wody.

Woda źródlana Mama i ja

Cena:
1,5 L – cena: 2zł
0,5 L- cena: 1,50zł
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mgr Iwona Gryszkin
Absolwentka Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Dietetycznych Studiów Podyplomowych na Akademi Medycznej w Poznaniu.. Od 2005 roku skutecznie działa jako dietetyk. Jest również aktywnym członkiem Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Dietetyki.

Profilaktyka Zdrowia Iwona Gryszkin
Tel kontaktowy: 664-969-066
Email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://profilaktykazdrowia.info

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Mama i Ja” to marka źródlanej wody niegazowanej. Produkt przeznaczony jest w szczególności dla niemowląt i małych dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.  „Mama i Ja” to marka należąca do firmy WOSANA S.A. Początki firmy sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą, jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. „Mama i Ja” posiada pozytywną opinię od Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach: Real, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros.
WOSANA S.A.
PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH
WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA
z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów
tel. 033/ 873 41 51
fax 033/ 873 41 53
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.wodadladziecka.pl


/źródło - Fly PR/