Pyszny karnawał - przepis na churrosy
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 29 stycznia 2022 10:24

Pyszny karnawał - przepis na churrosy

Karnawał to nie tylko czas spotkań z przyjaciółmi, ale również czas pysznych przekąsek i deserów. Jedną z propozycji, która zachwyci każdego miłośnika słodkości są churrosy, czyli tradycyjny hiszpański wypiek. Jak go przygotować?

Składniki:
• 250 ml wody
• 2,5 łyżki białego cukru
• ½ łyżeczki soli
• 2 łyżki oleju roślinnego
• 250 g mąki pszennej
• 2 litry oleju (do smażenia)
• ½ szklanki białego cukru do posypania
• 1 łyżeczka cynamonu

Przygotowanie:
W małym rondelku na średnim ogniu połącz ze sobą wodę, 2,5 łyżki cukru, sól i 2 łyżki oleju roślinnego. Doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia. Następnie dodaj do rondelka mąkę i dokładnie wymieszaj, aż pozbędziesz się grudek. Gdy całość utworzy jednolitą kulę, masa będzie gotowa.
W głębokim garnku rozgrzej olej do 190 stopni. Ciasto podziel na 6 części i wkładaj je do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdy. Wyciskaj paski o długości około 8-10cm - możesz je odcinać na przykład nożyczkami. Churrosy smaż, aż zarumienią się na złoty kolor, a następnie wyjmuj na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z tłuszczu.
W osobnej misce połącz ½ szklanki cukru oraz cynamon. Odsączone churrosy obtocz w tej mieszance. Twój przepyszny deser jest gotowy!
Churrosy możesz podawać z ulubionym sosem, na przykład czekoladowym. Idealnie będą komponować się także z różowym półsłodkim musującym winem gruzińskim Marani o aromacie poziomek, kompotu truskawkowego i żurawiny.

O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

/źródło - /