Stwórz fontannę w swoim ogrodzie!
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 20 czerwca 2021 14:07

Stwórz fontannę w swoim ogrodzie!

Lato coraz bliżej, a wraz z nim gorące dni i wieczory. Planując prywatny azyl i strefę relaksu w ogrodzie, warto w projekcie aranżacji uwzględnić fontannę. Jej szum uspokaja, a pochodząca z niej delikatna bryza zapewnia przyjemny chłód.

 

Fontanny były znane ludzkości od starożytności. Najstarsze z nich funkcjonały już w Mezopotamii. Były powszechne w miastach antycznego Rzymu, o czym świadczą znaleziska w Pompejach oraz kroniki, które wspominają, że serce imperium posiadało aż 39 monumentalnych fontann. Ich głównym zadaniem było zaopatrywanie mieszkańców w wodę, ale również dawały ochłodę podczas letnich upałów. Właśnie dlate-go można je było często spotkać w luksusowych willach ówczesnych Rzymian. W architekturze średnio-wiecza, zarówno w świecie chrześcijańskim, jak i islamskim, symbolizowały one w pewnym sensie raj. W późniejszych wiekach fontanny zaczęły pełnić głównie funkcję dekoracyjną i użytkową, jako element sys-temu nawadniania ogrodu. Płynąca woda była niezwykle doceniana także w kulturach wschodu, gdzie sta-nowiła symbol spokoju, równowagi i życia. To kolejny argument przemawiający za stworzeniem fontanny w ogrodzie. Ale jak się do tego zabrać?

Fontanna z kaskadą

Sposobów na budowę fontanny w ogrodzie jest wiele. Można wykorzystać do jej budowy betonowe prefa-brykaty, z pomocą których stworzymy jej obudowę i ścianę. Woda będzie spływać z umiejscowionej w niej wylewki do niecki fontanny. Pomocne będzie tu ogrodzenie Neo (fot powyżej), lub murek Albero ( fot. główne) które wznosi się z betonowych pustaków. Są one utrzymane w modnych odcieniach szarości - kolorze grafitowym i stalowym, dzięki czemu doskonale prezentują się w praktycznie każdej aranżacji.
Budowę fontanny należy rozpocząć od wyboru właściwego miejsca i wyznaczenia jej zarysu w terenie. Najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie prostokątnej lub kwadratowej obudowy niecki fontanny. Po podjęciu finalnej decyzji o jej kształcie, rozpoczynamy budowę murka. W tym celu należy wykonać wykop i ławę fundamentową o szerokości 30 cm i głębokości do strefy przemarzania. Następnie po 24 godzinach wykonuje się szalunki ławy żelbetowej. Wysokość ławy to minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fun-dament oraz umożliwią dalsze przygotowanie konstrukcji. Elementy poziome należy następnie zalać beto-nem klasy C20/25. Po tej czynności wykonuje się izolację poziomą, która zapobiega podsiąkaniu kapilar-nemu wilgoci i niszczeniu murka od strony gruntu. Ostatnim etapem budowy jest montaż murka, którego elementy łączymy na mokro z użyciem zaprawy. Jeśli woda z fontanny ma spływać po ścianie, jedną ze stron obudowy niecki przyszłej fontanny należy wznieść na nieco większą wysokość. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o umiejscowieniu w niej wylewki.
Po zakończeniu prac związanych ze wznoszeniem obudowy fontanny należy zamontować jej mechanizm. W przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z murka umieszczamy zbiornik. W jego dnie trzeba zrobić otwór, do którego należy podłączyć rurkę wraz z pompką. Będzie ona pchała wodę ku górze w kierunku umieszczonej w najwyższej ściance wylewki. Dla lepszego efektu dekoracyjnego można pod nią umieścić wodoszczelną oprawę LED, która nocą doda czaru kaskadzie.

....i bez kaskady

Jeśli domownicy, zamiast kaskady preferują w ogrodzie klasyczną fontannę, czyli zbiornik z wodą tryskającą ku górze, to jej obudowę możemy wykonać na kilka sposobów. Podobnie jak w przypadku kaskady można użyć w tym celu obudowy Neo, z tym jednak wyjątkiem, że nie wznosi się wyższej ściany. Alternatywą jest budowa osłony niecki z murka Albero. Ta obudowa fontanny będzie wyglądała niczym murki wznoszone wokół dawnych studni. Albero występuje w dwóch modnych barwach: alpen i brenta. Prefabrykat ten nie jest pustakiem, dlatego konstrukcja wznoszona metodą na sucho nie powinna być za wysoka i przekraczać 60 cm wysokości. Oczywiście murek z modułów Albero można wykonać również metodą na mokro, czyli z użyciem zaprawy. Zwiększa to stabilność konstrukcji i pozwala budować nieco wyższy mur. W tym wypadku wskazane jest jednak zastosowanie 30-40 cm fundamentu betonowego lub umieszczenie dolnych elementów w ziemi na odpowiednią głębokość. Po wykonaniu murka, w powstałym wewnątrz niego zagłębieniu, należy umieścić nieckę, a w niej rurę ustawioną pionowo, a także podpiętą do niej pompę, która będzie tłoczyła wodę ku górze.
Decydując się na budowę fontanny w ogrodzie, warto pamiętać jeszcze o kilku sprawach. W każdym z wy-żej wymienionych rozwiązań dobrze jest również przewidzieć elementy filtrujące wodę, gdyż jest to nie-zwykle ważne w przypadku obiegów zamkniętych. Istotne jest również doprowadzenie do fontanny rur zasilających ją w wodę w przypadku jej niedoboru oraz zaworu, za pomocą którego będzie można spuścić z niej wodę na okres zimowy.

Przedstawione powyżej pomysły na stworzenie stylowej fontanny w ogrodzie nie wyczerpują tematu. To jedne z prostszych i łatwiejszych do wykonania konstrukcji, które można twórczo rozwijać, inwestując m.in. w automatykę czy oświetlenie. Eksperymentować można również z otoczeniem. Z modułów Neo i Albero można zbudować wiele elementów małej architektury np. grilla, barek, meble ogrodowe czy kwiet-niki. Wokół kaskady czy fontanny bardzo elegancko będą prezentować się betonowe donice z sezonową roślinnością, takie jak na przykład sześcienna Tigela,. Dzięki takim aranżacjom podczas upalnych letnich miesięcy poczujemy się we własnym ogrodzie niczym w tropikach.


Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 20 czerwca 2021 14:18