Piknik w gruzińskim stylu – przepis na słodki chlebek nazuki!
Wpisany przez S.Z.   
środa, 19 maja 2021 11:41

Piknik w gruzińskim stylu – przepis na słodki chlebek nazuki!

Wiosna już na dobre zawitała do Polski! Dni są coraz dłuższe, właśnie dlatego warto korzystać z ciepłych wieczorów i zrobić sobie chwilę przyjemności. Idealnym sposobem na odpoczynek jest piknik w gruzińskim stylu, który można zrobić we własnym ogródku lub na balkonie.

 

Z nadejściem wiosny, gruzińskie i polskie stragany są obfite w truskawki, morwy oraz różne odmiany wiśni i czereśni. Jednak prócz owoców, na piknik warto przygotować tradycyjny gruziński przysmak jakim jest słodki chlebek – nazuki.

Składniki
• 3 jajka
• 125 g masła
• 400 g cukru
• 0,5 l mleka
• łyżeczka cynamonu
• 0,5 łyżeczki mielonych goździków
• 1 laska wanilii
• 1 kg mąki
• 1,5 łyżeczki drożdży
• 300 g rodzynek
• olej słonecznikowy
• szczypta soli

Przygotowanie:
Dodaj cukier, sól i masło do mleka i podgrzewaj, aż składniki się roztopią. Poczekaj aż mieszanina wystygnie. Po ostygnięciu dodaj drożdże. Ubij 2 jajka (jedno zostaw do posmarowania) i zmieszaj z masą. Dodaj cynamon, goździki, wanilię i dobrze wymieszaj. Wsyp mąkę do masy i ugniataj ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Następnie dodaj rodzynki i wymieszaj. Podczas wyrabiania ciasta użyj odrobiny oleju słonecznikowego. Gdy ciasto będzie gotowe, uformuj je w kulę, posmaruj olejem, przykryj ręcznikiem i odstaw w ciepłe miejsce na 1-2 godziny, aby mogło urosnąć.

Po tym jak ciasto urośnie, podziel je na 6 części, uformuj w kulki, przykryj i ponownie pozostaw na 20 minut do wyrośnięcia. Następnie uformuj każdą kulę w półksiężyc. Ułóż bochenki na patelni, posmaruj je roztrzepanym żółtkiem i mlekiem. Pozwól im piec się w piekarniku w temperaturze 180 stopni. Piecz do uzyskania złotego koloru.

Idealnym dodatkiem do ogródkowego pikniku jest różowe musujące półsłodkie wino Marani, o delikatnym owocowym smaku. Aromat poziomek i truskawek sprawi, że poczujesz się jak na gruzińskim targu z owocami.


O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

/źródło - /

Poprawiony: środa, 19 maja 2021 12:00