Naleśnikowa podróż w mniej znane
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 25 marca 2021 18:19

Naleśnikowa podróż w mniej znane

Mąka, jajko, mleko, trochę wody, odrobina cukru. Tak niewiele trzeba, aby w kilka chwil wyczarować danie pojawiające się w czołówce comfort food. Mowa oczywiście o naleśnikach! Kochają je mali i duzi na całym świecie. Ich rodzajów i sposobów przyrządzania jest tyle, że najwięksi miłośnicy puszystych placków mogą jeść je na śniadanie, obiad i kolację, a każdy z tych posiłków obfitował będzie w inne doznania smakowe! Gotowi na kulinarną podróż z naleśnikiem na talerzu?

Kiedy myślimy naleśnik, widzimy najczęściej albo klasyczne francuskie crêpes albo puszyste pankejki w amerykańskim stylu. Nasza propozycja podróży kulinarnej w naleśnikowym wydaniu to mniej oczywiste, ale bardzo ciekawe destynacje. Zobaczcie (i spróbujcie!) sami, jakie naleśniki królują na talerzach Finów, Rosjan i Koreańczyków.

Z kulinarną wizytą w ojczyźnie Muminków

Okazuje się, że Finlandia, kraj kojarzony głównie ze skokami narciarskimi oraz sympatycznymi, żyjącymi w magicznej dolinie bohaterami bajki dla dzieci, w narodowej kuchni ma także swój rodzaj naleśnika. Pannukakku pod względem użytych składników nie różni się wiele od znanych nam tradycyjnych naleśników. Jednakże, jego wyjątkowa, aksamitna konsystencja przypominająca budyń, wypełniający chrupiący wierzch, to zasługa pieczenia naleśnika w piekarniku. Wilgotny w środku pannukakku przypomina w smaku gofra i tak jak on, podawany jest często z bitą śmietaną, cukrem pudrem lub dżemem oraz owocami (najczęściej jagodowymi, co charakterystyczne jest dla fińskiej kuchni, w której popularne sa borówki, brusznice moroszki, czy owoce rokitnika). Co ciekawe, w wielu fińskich restauracjach pannukakku serwowany jest jako deser w zestawie z hernekeitto – tradycyjną fińską grochówką, która króluje w menu dnia w każdy czwartek! Wstrzymajcie się jednak z -rezerwacją biletu do Helsinek, by spróbować fińskiego naleśnika. Przepis znajdziecie bowiem na Cookidoo® – platformie z przepisami na Thermomix®.

Pannukakku (fiński naleśnik z piekarnika)(TM6, TM5)

SKŁADNIKI
70 g masła, pokrojonego na kawałki
4 jajka
800 g mleka
230 g mąki pszennej
50 g cukru
1-1½ łyżeczki soli
bita śmietana, do podania (opcjonalnie)
owoce jagodowe, świeże, do podania (opcjonalnie)

Przygotowanie

1. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miseczkę, odważyć do niej masło. Przełożyć na blachę do pieczenia (40 x 35 cm), odstawić.

2. Do naczynia miksującego wbić jajka, dodać mleko, mąkę, cukier i sól, wymieszać 10-15 s/obr. 5. Pozostawić w naczyniu miksującym na 30 min. Pod koniec tego czasu rozgrzać piekarnik do temp. 200°C, termoobieg. Do rozgrzanego piekarnika włożyć blachę z odważonym masłem, piec do momentu, aż się roztopi. Ciasto przelać na rozgrzaną blachę, piec ok. 25 min (200°C, termoobieg). Odstawić do lekkiego ostudzenia na ok. 10 min. Pannukakku (fiński naleśnik z piekarnika) pokroić na kawałki i podawać na ciepło, np. z bitą śmietaną i owocami jagodowymi.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Masło przełożyć na blachę do pieczenia (40 x 35 cm), odstawić.

2. Jajka, mleko, mąkę, cukier i sól zmiksować. Odstawić na 30 min. Pod koniec tego czasu rozgrzać piekarnik do temp. 200°C, termoobieg. Do rozgrzanego piekarnika włożyć blachę z masłem, piec do momentu, aż się roztopi. Ciasto przelać na rozgrzaną blachę, piec ok. 25 min (200°C, termoobieg). Odstawić do lekkiego ostudzenia na ok. 10 min. Pannukakku (fiński naleśnik z piekarnika) pokroić na kawałki i podawać na ciepło, np. z bitą śmietaną i owocami jagodowymi.

WSKAZÓWKA
• Do pieczenia należy użyć blachy o wymiarach ok. 40 x 35 cm będącej na wyposażeniu piekarnika.
• Pannukakku można podawać z również dżemem.
• Przepis „Bita śmietana” znajduje się na platformie Cookidoo®.

Pyszny przystanek u wschodnich sąsiadów
Naleśniki i wszelkiego rodzaju placki to świetna opcja na rozpoczęcie dnia i śniadanie na słodko. W porze obiadowej z kolei, może wybierzecie się do naszych wschodnich sąsiadów? Tam bowiem na stole królują one! Bliny to tradycyjne danie nie tylko kuchni rosyjskiej, ale też ukraińskiej i białoruskiej. W kuchni rosyjskiej mają szczególne miejsce – kiedyś spożywane głównie w tygodniu ostatkowym, wystawiane były również na parapet dla pielgrzymów i ubogich. Te sycące, drożdżowe placki na bazie mąki gryczanej i dodatku mąki pszennej lub żytniej, podawane są tradycyjnie z gotowaną rybą, a w odsłonie bardziej eleganckiej i bogatej z śmietaną, kawałkiem łososia lub wędzonego jesiotra, a nawet z kawiorem. W naszej obiadowej propozycji bliny występują w towarzystwie paprykowego ragout.

Bliny z paprykowym ragout (TM6, TM5)

SKŁADNIKI

Bliny
100 g kaszy gryczanej, niepalonej
200 g mleka
20 g drożdży świeżych, pokruszonych lub 2 łyżeczki suchych drożdży
¼ łyżeczki cukru
40 g mąki pszennej
1 jajko
½ łyżeczki soli
1 szczypta pieprzu czarnego, mielonego

Paprykowe ragout
100 g cebuli, przekrojonej na pół
20 g oliwy z oliwek, plus dodatkowa ilość do smażenia
300 g czerwonej papryki, bez gniazd nasiennych, pokrojonej w paski (ok. 1 x 4 cm)
30 g koncentratu pomidorowego
50 g wody
½ łyżeczki soli
2 szczypty pieprzu czarnego, mielonego
2 łyżeczki papryki słodkiej, mielonej
½ łyżeczki ziół prowansalskich, suszonych
½ łyżeczki cukru
1-2 gałązki natki pietruszki, świeżej, tylko liście, posiekanej lub 1 łyżeczka natki pietruszki, suszonej
crème fraîche, min. 30% tłuszczu, do podania (ok. 100 g, patrz wskazówka) lub kwaśnej śmietany, 18% tłuszczu, do podania (ok. 100 g)

Przygotowanie

Bliny
1. Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać kaszę, zmielić 30 s/obr. 10. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.

2. Do naczynia miksującego wlać mleko, dodać drożdże i cukier, podgrzewać 1 min 30 s/37°C/obr. 2.

3. Dodać zmieloną kaszę, mąkę, jajko, sól i pieprz, wymieszać 20 s/obr. 3. Przełożyć do innego naczynia, przykryć folią spożywczą lub czystą ściereczką kuchenną, odstawić w ciepłe miejsce na 1 godz. Umyć naczynie miksujące.

Paprykowe ragout
4. Do naczynia miksującego włożyć cebulę, dodać oliwę, rozdrobnić 3 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, dusić 3 min/120°C/obr. 1.

5. Dodać paprykę, koncentrat pomidorowy, wodę, sól, pieprz, paprykę słodką, zioła prowansalskie, cukier i natkę pietruszki, gotować 15 min/95°C/ obr. 1. W tym czasie na kuchence, na patelni rozgrzać niewielką ilość oliwy na średniej mocy palnika. Nakładać ciasto, tworząc placki (Ø ok. 5 cm) o grubości 0,5 cm, smażyć ok. 1 min z każdej strony. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na talerzu wyłożonym papierowym ręcznikiem. Bliny z paprykowym ragout podawać bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem crème fraîche.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

Bliny
1. Kaszę zmielić na mąkę. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.

2. Mleko podgrzać z drożdżami i cukrem przez kilka minut.

3. Dodać zmieloną kaszę, mąkę, jajko, sól i pieprz, zmiksować. Przełożyć do innego naczynia, przykryć folią spożywczą lub czystą ściereczką kuchenną, odstawić w ciepłe miejsce na 1 godz.

Paprykowe ragout
4. Cebulę rozdrobnić i dusić na oliwie aż zmięknie.

5. Dodać paprykę, koncentrat pomidorowy, wodę, sól, pieprz, paprykę słodką, zioła prowansalskie, cukier i natkę pietruszki, gotować ok. 20 minut. W tym czasie na kuchence, na patelni rozgrzać niewielką ilość oliwy na średniej mocy palnika. Nakładać ciasto, tworząc placki (Ø ok. 5 cm) o grubości 0,5 cm, smażyć ok. 1 min z każdej strony. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na talerzu wyłożonym papierowym ręcznikiem. Bliny z paprykowym ragout podawać bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem crème fraîche.

WSKAZÓWKA
• Crème fraîche to lekko ukwaszona śmietana o zawartości min. 30% tłuszczu. Można ją przygotować samodzielnie. Należy dodać do 100 g śmietany, min. 30% tłuszczu, 1-2 łyżki maślanki i odstawić do ukwaszenia w temp. pokojowej na ok

Koreański street food – raz, proszę!

Na deser zabieramy was na koreańską ulicę, gdzie królują dość kaloryczne, ale przepyszne i chrupiące hotteok – jeden ze słynniejszych koreańskich street food’owych smakołyków. Ich historia sięga początków XIX wieku, kiedy to Chińczycy przywieźli ich recepturę do Korei właśnie. Hotteok to smażone na głębokim tłuszczu drożdżowe, nadziewane naleśniki, wypełnione tradycyjnie brązowym cukrem, cynamonem oraz zmielonymi orzechami. Jeden, z pozoru niewinnie wyglądający placuszek to prawie 300 kcal, nic dziwnego więc, że popularne są szczególnie w sezonie zimowym. Obecnie serwowane są także z warzywnym lub mięsnym nadzieniem. W naszej propozycji pozostajemy wierni tradycji i udostępniamy przepis ze słodkim miksem ziaren sezamu i orzeszków ziemnych, skąpanych w miodzie i cynamonie. Istna rozpusta!
Wszystkie przepisy na naleśniki – wyszukane i te bardziej tradycyjne – znajdziecie w jednej z najnowszych kolekcji przepisów na Cookidoo® „Placki i naleśniki. Słodkie i wytrawne. Cz. II”

Hotteok (drożdżowe, nadziewane placki na słodko)(TM6, TM5)

SKŁADNIKI

CIASTO
360 G MĄKI PSZENNEJ
2¼ ŁYŻECZKI SUCHYCH DROŻDŻY LUB 25 G ŚWIEŻYCH DROŻDŻY, POKRUSZONYCH
230 G WODY
10 G OLEJU, PLUS DODATKOWA ILOŚĆ DO NATŁUSZCZENIA MISKI
25 G CUKRU
½ ŁYŻECZKI SOLI

NADZIENIE I SMAŻENIE
10 G ZIAREN SEZAMU, BIAŁEGO
40 G ORZESZKÓW ZIEMNYCH, NIESOLONYCH
50 G CUKRU TRZCINOWEGO, NIERAFINOWANEGO
60 G MIODU, PŁYNNEGO
½ ŁYŻECZKI CYNAMONU, MIELONEGO
MĄKA PSZENNA, DO OPRÓSZENIA BLATU
OLEJ, DO SMAŻENIA

Przygotowanie

Ciasto
1. Do naczynia miksującego wsypać mąkę i drożdże, dodać wodę, olej, cukier i sól, wyrobić Ciasto /2 min. W tym czasie miskę natłuścić olejem za pomocą pędzelka, odstawić. Ciasto będzie miało dość luźną konsystencję. Przełożyć do przygotowanej miski, przykryć folią spożywczą lub czystą ściereczką kuchenną, odstawić na ok. 1 godz. do wyrośnięcia. W tym czasie przygotować nadzienie. Umyć i osuszyć naczynie miksujące.

Nadzienie i smażenie
2. Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać sezam, zmielić 10 s/obr. 10.

3. Dodać orzeszki, rozdrobnić 3 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.

4. Dodać cukier, miód i cynamon, zmiksować 10 s/obr. 5. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.

5. Wyrośnięte ciasto przełożyć na lekko oprószony mąką blat, podzielić na 8 równych części i uformować w kule. Każdą kulę rozwałkować na okrągły placek (Ø ok. 10 cm), na środek nałożyć 1 łyżkę nadzienia, założyć brzegi ciasta na nadzienie i szczelnie skleić, tworząc kulkę. Czynności powtarzać dla pozostałego ciasta i nadzienia.

6. Na kuchence, na dużej patelni rozgrzać olej. Kulki delikatnie spłaszczać w dłoniach, kłaść na rozgrzany olej i smażyć na średniej mocy palnika ok. 2 min z każdej strony, lekko dociskając łopatką, aby powstały placki (Ø ok. 8 cm). Odkładać na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Hotteok (nadziewane placki na słodko) podawać na ciepło lub po ostudzeniu.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

Ciasto
1. Z mąki, drożdży, wody, oleju, cukru i soli wyrobić ciasto. W tym czasie miskę natłuścić olejem za pomocą pędzelka, odstawić. Ciasto będzie miało dość luźną konsystencję. Przełożyć do przygotowanej miski, przykryć folią spożywczą lub czystą ściereczką kuchenną, odstawić na ok. 1 godz. do wyrośnięcia. W tym czasie przygotować nadzienie.

Nadzienie i smażenie
2. Sezam, zmielić.

3. Dodać rozdrobnione orzeszki.

4. Dodać cukier, miód i cynamon, zmiksować do uzyskania zwartej masy. Odstawić.

5. Wyrośnięte ciasto przełożyć na lekko oprószony mąką blat, podzielić na 8 równych części i uformować w kule. Każdą kulę rozwałkować na okrągły placek (Ø ok. 10 cm), na środek nałożyć 1 łyżkę nadzienia, założyć brzegi ciasta na nadzienie i szczelnie skleić, tworząc kulkę. Czynności powtarzać dla pozostałego ciasta i nadzienia.

6. Na kuchence, na dużej patelni rozgrzać olej. Kulki delikatnie spłaszczać w dłoniach, kłaść na rozgrzany olej i smażyć na średniej mocy palnika ok. 2 min z każdej strony, lekko dociskając łopatką, aby powstały placki (Ø ok. 8 cm). Odkładać na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Hotteok (nadziewane placki na słodko) podawać na ciepło lub po ostudzeniu.

Czytaj także TUTAJ

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 25 marca 2021 18:48