Jak samodzielnie zdezynfekować domowy klimatyzator?
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 19 marca 2021 19:28

Jak samodzielnie zdezynfekować domowy klimatyzator?

Chroniąc się przed letnimi falami upałów coraz więcej osób decyduje się na instalację domowej klimatyzacji. Nie wszyscy wiedzą jednak, że brak dezynfekcji może doprowadzić nie tylko do awarii urządzenia, ale również mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Ciesząc się miłym chłodem wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób dbać o domowe klimatyzatory. Jakość chłodzenia w dużym stopniu zależy od stanu mechanizmu i jego czystości. Dezynfekcja nie jest jednak skomplikowaną czynnością, a dzięki postępowi technologicznemu możemy przeprowadzić ją samodzielnie.

Oprócz zagrożeń dla zdrowia, zanieczyszczenia zgromadzone wewnątrz klimatyzatora mogą również wpłynąć na obniżenie jego wydajności. W efekcie końcowym nasze urządzenie może wydawać głośne odgłosy i pobierać więcej prądu. Zabrudzenia mogą być też przyczyną nieprzyjemnych zapachów wydostających się z klimatyzatora.

Dlaczego warto dbać o czystość klimatyzatora?

Pył, kurz i bakterie osiadają na filtrze i wewnętrznych elementach urządzenia. W połączeniu z wilgocią towarzyszącą procesowi schładzania, sprzyjają rozwijaniu się pleśni, która zostaje następnie wprowadzona do mikroklimatu naszego mieszkania. Może mieć to poważne konsekwencje dla układu oddechowego.

– Pierwszym sygnałem problemów z klimatyzacją jest nieprzyjemny zapach, który najczęściej powstaje w przypadku dużych zmian temperatur, wilgoci lub rzadkiego używania urządzenia. Może to doprowadzić do rozwijania się bakterii i pleśni. Z kolei długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach naraża naszą błonę śluzową na przesuszenie, przez co jest ona podatniejsza na infekcje spowodowane przez rozpylone grzyby i bakterie. Może to powodować m.in. ból głowy, katar, objawy alergii, złe samopoczucie i zmęczenie – tłumaczy dr Leszek Olchowik, alergolog, pulmonolog i pediatra z Centrum Medycznego CMP.

Lekarze z Keck School of Medicine znajdującej się przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii zwracają szczególną uwagę na bakterię zwaną legionellą. Wywołuje ona ciężką, zakaźną chorobę dróg oddechowych znaną jako legioneloza lub „choroba legionistów”. Choć początkowo legioneloza objawia się symptomami grypopodobnymi, mogą jej towarzyszyć również zaburzenia układu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz zaburzenia świadomości. W przypadku ciężkiej postaci choroby może wystąpić również zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub sepsa . Brak natychmiastowej reakcji i podjęcia odpowiedniego leczenia może z kolei doprowadzić do wielu powikłań .

Jak skutecznie usunąć zanieczyszczenia z klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji składa się z kilku etapów. Należy zdezynfekować zarówno obudowę urządzenia i lamele wylotu powietrza, jak i jego wnętrze. Warto wiedzieć, że większość domowych klimatyzatorów posiada filtry wielokrotnego użytku, których nie trzeba wymieniać. Należy jednak czyścić je mniej więcej co 3 miesiące, w zależności od stopnia zużycia filtra. Do dezynfekcji tego elementu wystarczy nam ciepła woda i odkurzacz.

Znacznie bardziej skomplikowanym procesem jest usuwanie zabrudzeń z wnętrza klimatyzatora. Popularnym sposobem są metody piankowe, w ramach których parownik urządzenia spryskujemy grzybobójczym środkiem. Skuteczniejsze jest jednak ozonowanie. To rozwiązanie do niedawna zarezerwowane było dla profesjonalistów, ale obecnie, dzięki wprowadzeniu na rynek ozonatorów domowego użytku, staje się coraz powszechniejsze.

Ozon posiada wyjątkowo silne właściwości odkażające – jest o 50% mocniejszy niż chlor. Jako gaz, podczas ozonowania może dotrzeć nawet do najbardziej ukrytych elementów klimatyzatora, co czyni go jednym z najbardziej skutecznych sposobów dezynfekcji. – Ozon dociera niemal w każdy zakątek kanałów wentylacyjnych, utleniając cząstki chemiczne, grzyby i ich zarodniki oraz bakterie – dodaje dr Leszek Olchowik z Centrum Medycznego CMP.

Jak samodzielnie używać ozonatora w domu?

Ozonowanie nie jest skomplikowanym procesem. Obsługa domowych ozonatorów jest prosta, a efekt równy profesjonalnej dezynfekcji.

Na początku powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie do ozonowania pokoju, w którym znajduje się klimatyzator. Podczas dezynfekcji w pomieszczeniu nie powinni znajdować się ludzie, rośliny i zwierzęta, z wyjątkiem akwarium. Kratki wentylacyjne i szczeliny pod drzwiami należy uszczelnić, a sprzęty elektroniczne warto przykryć folią. Zalecane jest także wyniesienie wartościowych przedmiotów i dzieł sztuki. Ozonator należy postawić na podwyższeniu, np. drabinie, pod klimatyzatorem. Do pomieszczenia można wrócić po 2 godzinach od zakończenia dezynfekcji. Trzeba pamiętać też o przewietrzeniu wnętrza. Dobrym sprzętem do użytku domowego jest ozonator Wenon MF308. To urządzenie o dużej mocy i niewielkim rozmiarze, którego można używać na powierzchniach nawet do 50m2 – wyjaśnia Łukasz Malik, właściciel marki Wenon, oferującej ozonatory wysokiej jakości.

Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany dwa razy do roku, chociaż jest to zależne od częstotliwości używania urządzenia. Jeśli klimatyzacja służy nam wyłącznie w lecie, ozonowanie jej po zakończonym sezonie powinno wystarczyć do następnego roku. Jeżeli jednak korzystamy ze sprzętu przez cały rok, dezynfekcja wskazana jest nawet co pół roku.

Ozonowanie jest łatwą i bezpieczną metodą czyszczenia klimatyzacji. Dzięki urządzeniom domowego użytku nie musimy korzystać z kosztownych usług profesjonalistów, a czas samego procesu nie jest długi. Ponadto, zastosowanie ozonatorów nie kończy się na odgrzybianiu klimatyzatorów – dzięki ozonowi możemy również pozbyć się zarazków i pestycydów z surowej żywności, oczyścić zabawki dziecięce i narzędzia, a także zdezynfekować wnętrze samochodu.

/źródło - /