Aczma, czyli lasagne po gruzińsku
Wpisany przez S.Z.   
środa, 17 lutego 2021 17:46

Aczma, czyli lasagne po gruzińsku

Gruzja obfituje w smaki jedyne w swoim rodzaju. Popularne chaczapuri czy chinkali to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania kuchnia kaukaska. Mniej znanym, ale równie fantastycznym daniem jest aczma, czyli gruzińska wersja popularnej lasagne.

Składniki:
• 5 jajek
• 300ml wody
• 1kg mąki pszennej
• 1,5kg sera imeretyńskiego lub mieszanki serów – mozzarelli, fety i ricotty
• 300g masła
• 2 łyżki oleju
• szczypta soli

Przygotowanie:
W małej misce wymieszaj jajka z solą i ciepłą wodą. Do dużej miski przesiej mąkę, zrób w niej dołek i wlej mieszankę jajeczną. Delikatnie wymieszaj. Dodaj olej i zagnieć gładkie elastyczne ciasto, przypominające te na makaron. Przykryj miskę ściereczką i odstaw ciasto na około 20 minut. W tym czasie zetrzyj ser na tarce o grubych oczkach.
Ciasto podziel na 8 części – 7 jednakowych i jedną większą. Rozpuść masło i lekko ostudź, a następnie posmaruj nim naczynie, w którym będziesz piec aczmę. Większą część ciasta rozwałkuj bardzo cienko na placek odrobinę większy od naczynia, a następnie wyłóż nim naczynie tak, aby nadmiar ciasta zwisał po jego bokach. Posmaruj roztopionym masłem i posyp częścią sera.
Kolejne blaty ciasta będą gotowane. Wlej wodę do dużego garnka, dodaj odrobinę soli i zagotuj. Przygotuj także dużą miskę z zimną wodą. Rozwałkowane ciasto włóż do gotującej się wody na około minutę, po tym czasie ostrożnie wyjmij ciasto, zanurz je w zimnej wodzie, a następnie włóż do durszlaka, aby nadmiar wody spłynął. Przełóż ciasto na ściereczkę i przykryj nią, aby je odsączyć.
Tak ugotowane ciasto połóż na warstwę sera, a następnie posmaruj masłem i posyp serem. Ser przykryj kolejną partią gotowanego ciasta i powtarzaj czynność z każdą kolejną warstwą, z wyjątkiem ostatniej. Ostatnia partia ciasta powinna być surowa, aby wierzch był chrupiący. Nadmiar ciasta, który został po bokach naczynia połącz z wierzchnią warstwą ciasta, zawijając ranty.
Aby po upieczeniu wygodniej dzielić danie na kawałki, pokrój lasagne jeszcze przed upieczeniem. Wierzch aczmy posmaruj masłem i wstaw do nagrzanego do 190 stopni piekarnika na 30-40 minut, aż wierzch lasagne zacznie się rumienić.
Aczma idealnie będzie komponować się z gruzińskim czerwonym wytrawnym winem Marani Speravi Cabernet.


 

O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie:  http://www.marani.com.pl/

/źródlo - /

Poprawiony: środa, 17 lutego 2021 17:58