Przygotowanie ogrodu w okresie jesienno-zimowym
Wpisany przez W.P.   
piątek, 15 listopada 2019 18:57

Przygotowanie ogrodu w okresie jesienno-zimowym

Jesień dla ogrodnika nie jest czasem odpoczynku. Czas przygotować ziemię, położyć podwaliny pod przyszłe zbiory. Osoby posiadające doświadczenie w dbaniu o ogród wiedzą, że po opadnięciu liści konieczne jest obfite podlewanie. Dobrze nawodniony ogród łatwiej poradzi sobie z trudną zimą. Jest to konieczne, aby w chłodne dni korzenie mogły nadal rosnąć, gdy nie ma korony i zatrzymuje się fotosynteza. Ponadto dobrze nawilżona gleba chroni korzenie przed odmrożeniami. Pod młode drzewo należy wlać, co najmniej 40 litrów, a pod dorosłe 100-150 litrów. Trzeba to zrobić, gdy na drzewach praktycznie nie ma liści, ale ziemia nie została jeszcze zajęta przez mróz.

Praca w ogrodzie jesienią i zimą, czyli przygotowanie ogrodu do zimowania

Po zbiorach w ogrodzie głównym zadaniem ogrodników jest pomaganie drzewom zimować bez zamrażania kory i pąków, bez uszkadzania kory przez myszy i zające. Aby to zrobić w okresie jesienno-zimowym konieczne jest przeprowadzenie działań mających na celu zwiększenie zimotrwałości plantacji, zmniejszenie liczby zimujących szkodników i wyeliminowanie różnych infekcji, w szczególności zbieranie uszkodzonych i zepsutych owoców, które mogą powodować patogeny zgnilizny owoców i innych chorób.

Na przykład zbieranie wysuszonych owoców i nasion śliwki zmniejszy ilość ciernia śliwkowego, którego uszkodzenie w kolejnych latach może doprowadzić do całkowitej śmierci plonu. Pozostałości owoców i nasion zakopuje się w ziemi na głębokości 40-50 cm, a ziemię w okolicy pnia należy wykopać na głębokość 10-12 cm. Jest bardzo przydatne w przypadku chorób jesienią i podczas odwilży zimą, przed kopaniem wokół łodygi, do nawożenia w ilości 50-100 g fosforu, 20-40 g potasu i 5-10 kg próchnicy na 1 m².

Zabezpieczenie ogrodu przed szkodnikami

Jesienią i zimą, podczas odwilży, można zbierać opadłe liście, resztki chwastów i kompostować je. Umożliwia to całkowite lub znaczne zmniejszenie infekcji oraz innych chorób jabłek i gruszek wskutek inwazji szkodników. Wszystkie zmumifikowane owoce, suszone kłębuszki liści z zimującymi szkodnikami są usuwane z drzew i wszystko to jest spalane.

Wiele szkodników hibernuje pod starą korą, w pęknięciach łodygi i gałęziach szkieletowych, więc trzeba je starannie oczyścić skrobakami lub tępym nożem. Następnie łodygi i gałęzie należy wybielić farbą na bazie wody lub wapnem (2 kg na 10 litrów wody). Takie wybielanie chroni drzewa przed poparzeniem słonecznym. Podczas bielenia gałęzi wiśni i śliwek zalecane jest dodanie siarczanu miedzi (3%) do wapna, który ochroni drzewa przed uszkodzeniem i wieloma chorobami ogrodowymi.

Przycinanie sanitarne drzew w ogrodzie owocowym i kwiatowym

Kiedy liście opadają, pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić w ogrodzie jest przycinanie sanitarne. Wszystkie suche, uszkodzone i chore gałęzie należy wyciąć. Pod koniec jesieni lub nawet na początku zimy, kiedy ustaje przepływ soków, można wykonać przycinanie ogrodu. Jeśli w ogrodzie rosną wiśnie, eksperci zalecają cięcie szczególnie ostrożnie.

Ogrodnicy nie mają ani jednej opinii usuwać liście, czy nie. Niektórzy uważają, że liście chronią korzenie przed zamarzaniem i ogrzewają glebę, podczas gdy inni, że jest to schronienie dla szkodników i gryzoni. W rzeczywistości mokre liście słabo chronią przed mrozem, a kiedy słońce grzeje na wiosnę, staje się prawdziwą szklarnią dla szkodników. Muszą zostać usunięte i lepiej zabrać je z działki na kompost lub do lasu.

Przed nadejściem mroźnej zimy delikatne róże i hortensje oraz inne kwitnące krzewy a także młode drzewa owocowe należy dokładnie zabezpieczyć dostępną w sklepach ogrodniczych agrowłókniną. Robiąc przegląd drzew koniecznie trzeba zwrócić uwagę na młode pędy, ponieważ pod ciężarem śniegu może dojść do ich uszkodzenia. Jednak brak śniegu jest również niekorzystny dla zimowania roślin. Chroni ich system korzeniowy przed mrozem, a część powietrzną przed pokusą przebudzenia.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Poprawiony: piątek, 15 listopada 2019 19:18