Jak wyposażyć łazienkę dla seniora?
Wpisany przez Agnieszka Możejko   
środa, 13 listopada 2019 16:26

Jak wyposażyć łazienkę dla seniora?

Łazienka dla osób starszych powinna być przemyślanym projektem opartym na nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązaniach. Poruszanie się po niewielkiej przestrzeni i z ograniczoną sprawnością ruchową może powodować wiele trudności, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie tego pomieszczenia. Z jakich rozwiązań warto skorzystać? Jak rozsądnie zaaranżować łazienkę dla seniora?


Najważniejsza jest swoboda

Projektując łazienkę dla osób z ograniczoną sprawnością, należy pamiętać o usunięciu wszelkiego rodzaju progów lub niepotrzebnych ścianek działowych. Znaczenie ma również wysokość rozmieszczenia armatury i ceramiki. Zbyt wysoko lub za nisko zamontowana umywalka może sprawiać problem w wykonywaniu codziennych czynności.
Montując umywalkę powinniśmy dostosować jej wysokość do wzrostu osoby z niej korzystającej. Za nisko zamocowana umywalka dla osoby wysokiej będzie oznaczała konieczność ciągłego schylania się podczas czynności higienicznych i odwrotnie zbyt wysoko osadzona sprawi kłopot niskiej osobie. Ponadto komfort w strefie mycia zapewnią również zamontowane w okolicy umywalki wygodne wieszaki na ręczniki oraz półki na kosmetyki. Najważniejsze by osoba starsza miała wszystko pod ręką.
Nieograniczona możliwość poruszania się to bezwzględna konieczność. Łazienka nawet bardzo mała musi być maksymalnie przestronna i dobrze zorganizowana. Tak naprawdę każdy szczegół jest istotny, już od samego wejścia. Minimalna szerokość drzwi powinna wynosić 90 cm. Istotny jest także rozstaw i odpowiednia przestrzeń pomiędzy wyposażeniem łazienki.

Wanna czy prysznic?

Jeśli w łazience seniora zamiast prysznica będzie wanna należy upewnić się, że korzystanie z niej jest bezpieczne. Pomogą w tym specjalne poręcze umożliwiające swobodne siadanie i wstawanie z wanny oraz siedziska wannowe. Dobrym rozwiązaniem jest montaż parawanu nawannowego oraz zestawu wannowo-prysznicowego Dzięki temu rozwiązaniu seniorzy będą mogli korzystać naprzemiennie z zalet wanny lub prysznica.
Nie da się ukryć, że zdecydowanie lepszym od wanny rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Jednak kabina w zestawie z wysokim brodzikiem, będzie raczej barierą niż ułatwieniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż kabiny walk-in, czyli kabiny otwartej. Można montować ją z niskimi brodzikami lub całkowicie z niego zrezygnować. Wówczas niezbędny jest montaż odpływu liniowego lub punktowego. Kabina walk-in jest bardzo wygodna w użytkowaniu, zwłaszcza dla osób, którym coraz ciężej jest się poruszać.

Miska WC w łazience osoby starszej

Obok wanny, prysznica i umywalki w łazience seniora bardzo ważny jest wybór odpowiedniej miski WC. Zwróćmy uwagę, podobnie jak przy umywalce na kwestię wysokości montażu miski ustępowej. Najlepiej jeśli będzie się ona znajdowała na wysokości 450-500 mm. Zachowajmy przed nią minimalną wolną przestrzeń o obszarze 60x90 cm dla osób chodzących oraz 150x150cm dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Armatura dla seniora

W łazience dla seniora powinna znaleźć się również odpowiednia armatura. Najlepiej sprawdzą się baterie łazienkowe podtynkowe, gdyż są nie tylko atrakcyjne wizualne, ergonomiczne i nowoczesne, ale również łatwe w utrzymaniu w czystości. W połączeniu z dużą deszczownicą, eleganckim drążkiem oraz słuchawką prysznicową pozwoli seniorowi zarówno zadbać odpowiednio o higienę, jak i się zrelaksować. Słuchawki z 2 lub 3 rodzajami strumienia mogą pomóc w wykonaniu hydromasażu rehabilitacyjnego.
Polecamy również zastosowanie baterii termostatycznej, która umożliwia utrzymanie stałej temperatury wody. To rozwiązanie zadba nie tylko o komfort, ale i portfel, pozwalając zaoszczędzić na zużyciu wody, a tym samym oszczędzić na rachunkach.

Niezbędne akcesoria łazienkowe dla seniorów

Odpowiednio dobrane akcesoria w łazience pełnią niesamowicie ważną rolę dla osób starszych. Oto kilka najważniejszych z nich:
Uchwyty – zamontowane w okolicy miski WC pozwalają na nią usiąść i z niej wstać. W okolicy prysznica lub wanny pozwalają wygodnie i bez obaw o swoje bezpieczeństwo wejść i wyjść z kabiny lub wanny. W zależności od potrzeb możemy zakupić uchwyty montowane do ściany lub do podłogi.
Nakładki na sedes – doskonały zamiennik uchwytów w okolicy miski ustępowej. Pomagają usiąść i wstać z sedesu oraz podwyższają klasyczny model miski.
Siedziska – rynek oferuje sporo modeli siedzisk. To na jakie się zdecydujemy uzależnione jest od tego do czego będą nam one potrzebne i gdzie mają znaleźć w łazience swoje miejsce. W ofertach producentów akcesoriów łazienkowych znajdziemy ławeczki lub krzesełka nakładane na wannę, ławeczki lub krzesełka do zamocowania na ścianach strefy prysznica. Wybierając te ostatnie pamiętajmy o tym, by zamontować je na odpowiedniej wysokości, dostosowując wysokość do wzrostu osoby korzystającej z tego udogodnienia.
Maty antypoślizgowe – absolutne must have łazienki dla seniora. Zastosowanie na podłodze maty antypoślizgowej pozwoli uniknąć osobie starszej poślizgnięcia lub upadku. Maty tego rodzaju powinny pojawić się szczególnie w okolicy wanny oraz prysznica.
Maty na przyssawki – to specjalny rodzaj mat wkładanych do wanny lub na brodzik. Ich zadaniem jest ochrona przed upadkiem i poślizgnięciem w trakcie kąpieli.
Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.

/źródło - /