Standardowe ogrzewanie podłogowe czy może raczej maty elektryczne?
Wpisany przez W.P.   
środa, 18 września 2019 12:02

Standardowe ogrzewanie podłogowe czy może raczej maty elektryczne?

Coraz częściej budując i remontując domy, ludzie szukają rozwiązań, które pozwolą zwiększyć komfort codziennego życia. Dotyczy to także ogrzewania, które montujemy w naszych prywatnych przestrzeniach. Wielką popularnością cieszą się ostatnio różne rodzaje ogrzewania podłogowego. To na nich dziś chcielibyśmy się skupić i ustalić, które z nich lepiej wybrać: klasyczne ogrzewanie podłogowe czy może lepiej maty lub folie elektryczne.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe, a nie zwykłe grzejniki?

Podłogówka zaczyna być powoli silną konkurencją i regularnie rozważaną alternatywą dla tradycyjnych grzejników konwekcyjnych. Składa się na to wiele różnych czynników.

Przede wszystkim, energooszczędne ogrzewanie podłogowe często pozwala na obniżenie temperatury, którą musimy utrzymywać w pomieszczeniu dla zachowania komfortu. To przekłada się na wymierne korzyści, w postaci obniżenia domowych rachunków.

Oprócz tego, ogrzewanie podłogowe jest naprawdę mile widziane w częściach w domu, w których powinny panować specjalne warunki grzewcze. Najlepszym przykładem jest łazienka. Temperatura w jej wnętrzu powinna być przynajmniej o dwa, trzy stopnie wyższa niż w innych pomieszczeniach, żeby zapewnić odczucie ciepła, gdy będziemy akurat wychodzić spod prysznica.

Warto także pomyśleć o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego w sypialni. Dzięki temu, każdy poranek będzie nieco przyjemniejszy, od chwili gdy postawimy gołą stopę na ciepłym podłożu.

Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje ogrzewania podłogowego, o których chcielibyśmy dziś powiedzieć. Należą do nich:

  • ogrzewanie rurkowe,
  • folie i maty grzewcze.

W dalszej części artykułu opowiemy, czym się różnią i jak je stosować.

Ogrzewanie rurkowe – jak uzbroić podłogę i zapewnić sobie ciepło?

Od wielu lat funkcjonuje na rynku system ogrzewania podłogowego, budowany w oparciu o sieć rurek, które kładzie się pod podłogą właściwą.

W tym przypadku, musi być ona dość solidna, gdyż przyjdzie jej nosić duże obciążenia. Co wchodzi w skład instalacji?

Jeśli zamierzamy położyć ogrzewanie podłogowe, trzeba zacząć od rozłożenia warstwy styropianu lub pianki poliuretanowej, która służy za podłoże dla całej instalacji cieplnej. Na niej bowiem dopiero kładzie się system rurek. Mogą być układane w rozmaity sposób oraz z różnych zagęszczeniem, pozwalającym otrzymać inną wydajność cieplną.

Gdy rurki są już ułożone, zalewa się je wylewką betonową, na której po wyschnięciu kładzie się dopiero materiały wykończeniowe. Przy nich pojawia się jednak drobne ograniczenie – powinniśmy wybierać produkty dobrze przewodzące ciepło. Grube dywany i wykładziny nie sprawdzają się najlepiej, gdyż znacząco ograniczają wydajność ogrzewania, pochłaniając ciepło.

Ogrzewanie podłogowe podłącza się do pieca centralnego lub pompy ciepła. Należy pamiętać, że w rurkach powinna płynąć woda o temperaturze do 40 stopni.

Zasadniczą wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że decyzję o instalacji podejmuje się na początku budowy lub remontu domu, później zamontowanie go jest praktycznie niemożliwe. Podobnie problematyczne bywają naprawy. Aby dostać się do choćby jednego kawałka uszkodzonej rurki, musimy skuć część podłogi, a później wylać ją na nowo. Potrafi to przynieść naprawdę wielu kłopotów.

Szybko, łatwo i przyjemnie – czyli maty grzewcze we wnętrzach

Ciekawym pomysłem, zamiast rozbudowanych systemów rurek, są nowoczesne i energooszczędne maty, które wykorzystuje się coraz częściej jako ogrzewanie powierzchniowe na podłogach, ścianach i nawet sufitach.

Ich instalacja jest zdecydowanie prostsza. Matę lub folię należy rozłożyć na wcześniej przygotowanym płaskim i równym podłożu. Rozkłada się ją w miejscach, w których nie planujemy stałej zabudowy ani wolnostojących mebli. Na podpiętą do instalacji matę kładzie się następnie zaprawę i klej, do którego montuje się właściwą podłogę. Najlepiej w tej roli sprawdzają się płytki ceramiczne lub kamień, dobrze i skutecznie przewodzące ciepło.

Z tego względu, maty najlepiej sprawdzają się w kuchniach lub łazienkach.

Ogrzewanie podłogowe – czy to dobry pomysł?

Wiele osób decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego w swoich domach, rezygnując całkiem z systemu grzejników. Można także stosować je równocześnie, jako produkty uzupełniające lub wykorzystywane oddzielnie, na różnych piętrach domu. Warto znaleźć opcję idealną dla swoich potrzeb i zapewnić sobie przyjemne ciepło i komfort codziennego funkcjonowania.

Jeśli szukasz optymalnych rozwiązań grzewczych dla domu, odwiedź stronę Econovli.pl, na której znajdziesz sporo praktycznej wiedzy i porad od specjalistów z branży.