Myślisz o wykonaniu badań prenatalnych NIPT?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 07 lipca 2019 08:27

Myślisz o wykonaniu badań prenatalnych NIPT?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając nieinwazyjny test prenatalny!

Testy typu NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) łączy duża dokładność oraz bezpieczeństwo dla dziecka i mamy. Opierają się na analizie DNA płodowego (cffDNA, ang. cell free fetal DNA) izolowanego z krwi mamy, pobranej jak do morfologii. Na polskim rynku są dostępne różne badania prenatalne NIPT w podobnych cenach. Wybierając test warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres i walidację badania oraz ubezpieczenie wyniku.

Test NIPT – jak wybrać odpowiednie badanie? Zwróć uwagę na zakres badanych chorób!

Nieinwazyjne badania prenatalne NIPT obejmują zwykle najpopularniejsze triomie: zespół Downa, zespół Patau i zespół Edwardsa. W przypadku niektórych testów liczba badanych chorób wynosi nawet od kilkudziesięciu do prawie stu. Jeśli są w podobnej cenie, to warto zwrócić uwagę na ten, który ma większy zakres. Szerokie i czułe badanie pozwala rodzicom odzyskać spokój, gdyż najczęściej nic nie wykrywa i rodzice upewniają się co do zdrowia dziecka w szerokim zakresie.
Jeśli na badanie kieruje Cię lekarz ze względu na podejrzenie danej choroby, ustal z nim, który test NIPT ją obejmuje.

Z ubezpieczeniem, czy bez? Który nieinwazyjny test prenatalny wybrać?

W Polsce dostępny jest obecnie tylko jeden test NIPT, który posiada bezpłatne ubezpieczenie wyniku. Obowiązuje ono w dwóch przypadkach.

Pierwszy z nich dotyczy wyniku wskazującego na potrzebę wykonania badania diagnostycznego (np. amniopunkcji) ze względu na podwyższone ryzyko choroby. Przyszła mama może wtedy liczyć na zwrot kosztów jego wykonania i dzięki temu nie ponosi dodatkowych kosztów diagnostyki. Przy wyborze testu NIPT i placówki warto zwrócić uwagę, czy zwrot ten dotyczy badania inwazyjnego przeprowadzonego w dowolnej, wybranej przez pacjentkę placówce.

Drugi przypadek dotyczy sytuacji, kiedy wynik wskaże na niskie ryzyko, a mimo to dziecko urodzi się chore (wynik fałszywie ujemny). Zdarza się to bardzo rzadko i rodzice mogą wtedy otrzymać rekompensatę w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walutowego).

Walidacja czyli grupa przetestowanych przypadków

Wybierając test NIPT warto zwrócić uwagę na szeroką walidację w postaci dużej grupy przetestowanych przypadków. Wynika to z tego, że tego typu testach obliczanie ryzyka wystąpienia danej choroby u dziecka odbywa się – mówiąc w uproszczeniu - na zasadzie statystycznej. Przed wykonaniem badania możesz też dopytać o ogólną liczbę przeprowadzonych testów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze badania NIPT i placówki?
• Czy placówka jest autoryzowana? W przypadku niektórych badań udostępniane są listy autoryzowanych placówek w Polsce
• Gdzie znajduje się najbliższa placówka? Czy w Twoim mieście, czy badanie będzie wiązało się z dłuższym dojazdem?
• Czy placówka funkcjonuje długo na rynku i posiada dobrą renomę?
• Czy pracownicy placówki są łatwo dostępni i udzielą pomocy w przypadku pytań i wątpliwości?
• Czy w przypadku wyniku wskazującego na podwyższone ryzyko przewidziana jest konsultacja z lekarzem bez dodatkowych opłat?
• Czy jest możliwe rozłożenie płatności za badanie na raty?

Autor: www.badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie: Maksim Shmeljov/123rf.com

/źródlo - /